Diamantové baterie využívají jaderný odpad a bez nabíjení mohou poskytnout energii na neuvěřitelných tisíc let

Diamantové baterie využívají jaderný odpad a bez nabíjení mohou poskytnout energii na neuvěřitelných tisíc let

Jak by se vám líbila představa, že už nikdy v životě nebudete muset nabíjet, nebo dokonce ani vyměňovat baterii? Mohlo by se to stát skutečností, protože skupina vědců z Bristolu vyvinula jedinečné nukleární diamantové baterie, které se samy nabíjejí a dokážou zařízení napájet klidně i tisíc let.

V naší době se produkuje velké množství nebezpečného radioaktivního odpadu. Ten se zpracovává a likviduje velmi složitě. Nicméně jaderná energie je stále považována jako čistý zdroj energie. Ovšem z jiného důvodu, než si asi myslíte. Tím je to, že neprodukuje žádné emise oxidu uhličitého. Ale dnes se jedna skupina vědců pustila do toho, jak efektivně využít tento odpad a ještě z toho udělat něco pro lidstvo.

Mohlo by vás zajímat:  Plynové topení je efektivní a spolehlivé, přináší však i rizika. Ohrozit může i na životě

Projekt diamantových baterií započal již v roce 2016

Projektu diamantových baterií se vědci začali věnovat již v roce 2016. Přišli s opravdu zajímavým vynálezem. Vyvinuli totiž zařízení, které je poháněno beta rozpadem jaderného odpadu. To vzniká tehdy, když atomové jádro disponuje nadbytkem částic a ty uvolňuje pro získání větší stability. Přitom generuje ionizující záření, jehož součástí jsou vysokorychlostní a vysokoenergetické elektrony. Ty jsou známy jako zmíněné beta částice.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se tato baterie vyrábí?

Tato baterie se vyrábí nanášením par. Tento postup se využívá také při vyrábění umělých diamantů. Za pomoci radioaktivního metanu vědci upravili tento proces a díky tomu může výsledný produkt fungovat jako zdroj nebo polovodič. Na konci tohoto procesu vznikne baterie s dlouhou výdrží, která se dokáže sama nabíjet bez jakéhokoliv dalšího přídavného zdroje. Takto funkční by dle všeho dokázala být klidně i tisíc a více let.

Mohlo by vás zajímat:  Lithium-iontové baterie jsou levné a praktické. Jiné alternativy ale mohou být šetrnější k přírodě

Již existuje funkční prototyp. Prozatím pouze pro zařízení, která nespotřebovávají velké množství energie. Okolo roku 2024 se plánuje výzkum zaměřit na náročnější zařízení.

Zdroj: https://www.thebrighterside.news/post/scientists-turn-nuclear-waste-into-diamond-batteries-lasting-1-000-s-of-years