Sledování televize může vyjít pěkně draho. Spočítejte si, kolik elektřiny spotřebuje

Sledování televize může vyjít pěkně draho. Spočítejte si, kolik elektřiny spotřebuje

Kolik elektřiny spotřebuje televizor, na který kouká i několik milionů lidí každý den? Vyplatí se sledovat spotřebu a podle toho se pak rozhodnout, jestli se vyplatí mít televizi vypnutou, nebo si ji hodit pouze do pohotovostního režimu. Ceny elektřiny se neustále zvedají a je potřeba přemýšlet nad tím, kde se dá ušetřit. Televize patří mezi zařízení, která dokážou energii spotřebovat, i když jsou vypnutá.

Vyplatí se koupit televizor s dobrou energetickou třídou

Jestliže budete kupovat nový televizor, vyplatí se koukat na energetickou třídu. Pokud bude označený zelenou barvou, jedná se o třídu A, což znamená, že je to nejekonomičtější televizor, který bude šetřit energii. V dalším případě je důležitá velikost obrazovky a také technologie, které obsahuje. Pokud k televizi máte papíry, můžete si pak snadno spočítat, kolik energie spotřebuje za jednu hodinu.

Mohlo by vás zajímat:  Odvzdušnění radiátoru zvládne i amatér. Provést je nutné každý rok před topnou sezonou

Na štítku najdete například informaci o tom, jakou spotřebuje energii při práci se signály SDR a HDR. První označení znamená, jaká bude spotřeba energie v kWh za 1000 hodin provozu, pokud budete sledovat pořady v normálním obraze. Druhé označení je vlastně to samé, ale při zobrazení HDR signálu. Pravdou pak je, že nejvíce elektřiny spotřebuje podsvícení televizoru, protože mohou být rozdíly mezi spotřebou obrovské.

Zdroj obrázku: Freepik

Kolik peněz vás bude stát hodina sledování televize?

Pokud máte na štítku televizoru uvedeno, že v režimu SDR je spotřeba 110, znamená to, že spotřeba je 110 kWh na 1000 hodin provozu. V takovém případě pak stačí vydělit kWh tisícem, abyste zjistili, kolik energie spotřebuje za jednu hodinu. Větší televizory pak budou mít mnohem větší spotřebu energie než ty menší. Záleží ale právě na energetické třídě.

Mohlo by vás zajímat:  Spočítejte si, kolik váš počítač spotřebuje elektřiny. Roli hraje místo i výkon

Pokud víte, kolik energie spotřebuje televize za jednu hodinu, snadno si pak můžete spočítat, kolik vás bude stát sledování televize. Vynásobte kWh sazbou svého dodavatele. A pokud chcete ušetřit, vyplatí se televizi nejen vypínat, ale pokud na ni nebudete zrovna koukat, přepněte ji do pohotovostního režimu.

Zdroj: https://www.gadgetsnow.com/us/news/how-much-electricity-does-a-tv-use-reducing-your-power-bill/articleshow/92702814.cms