Amerika zahajuje výrobu velkého množství atomových bomb s označením B61-12. Vláda a další americké orgány uvedly, že je to pouze rutinní osvěžení techniky, některé velmoci se ale bojí, že by je to mohlo ohrozit. Politická situace mezi Polskem a Běloruskem nebo v okolí Ukrajiny není nejlepší a mnozí se domnívají, že Amerika může tímto způsobem reagovat.
První střela už sjela z výrobní linky
Národní úřad pro jadernou bezpečnost už vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že už se zahájila výroba jaderných střel. První střela byla vyrobena a má být zhotoveno celkem 400–500 kusů. Jedná se o hlavici, která byla vyvinuta během studené války. Od roku 1968 se pak stala jednou z nejpoužívanějších jaderných střel, které měla americká armáda k dispozici.
Bomba B61-12 se může shazovat i z větších výšek, na rozdíl od strategických bomb B83 nebo jiných. Atomová bomba B61 se stala novodobou zbraní. Americká armáda disponuje zbraněmi, které mají výkon až 340 kilotun. Mnohé druhy bomb jsou už zastaralé, a proto je načase začít s inovací. Po několika desetiletích už nemusí všechno fungovat správně a bomby by se mohly stát nebezpečnými.
Po několika letech výzkumu se může začít vyrábět
Americké ministerstvo obrany se rozhodlo po devíti letech výzkumu aktualizovat tuto hlavici a vyrobilo novou variantu, kterou nazvalo B61-12. Cílem výroby bylo nahradit některé varianty jaderných zbraní, hlavně megatunovou bombu B83. V kombinaci s boeingem Tail-kit Assembly zasáhne tato bomba cíl s přesností na 30 metrů, nepotřebuje tak nijak extra velký výkon.
Hlavice o hmotnosti 320 kg budou kompatibilní s většinou bombardérů, které má nyní americká armáda k dispozici. Náklady na každou jadernou hlavici se vyšplhají na 28 milionů dolarů, Spojené státy tak budou muset vynaložit 11 miliard dolarů, pokud se vyrobí 400 kusů. První bomby budou do provozu uvedeny již v květnu letošního roku, poslední by měly být hotovy v roce 2026.
Zdroj: https://thebulletin.org/2021/02/why-is-america-getting-a-new-100-billion-nuclear-weapon/