Nejdůležitější orgán těla je stále obestřen tajemstvím. Některá fakta o mozku překvapí

Nejdůležitější orgán těla je stále obestřen tajemstvím. Některá fakta o mozku překvapí

Mozek je procesor našeho těla. Všechno řídí a díky němu můžeme přemýšlet, pohybovat se, mluvit. Z odborného hlediska je zatím prozkoumán pouze ze 40 procent, což není mnoho. Každý má o mozku nějaké informace, my vám přinášíme takové, o kterých jste možná ani nevěděli. Mozek má spoustu překvapivých vlastností a je škoda, že toho o něm tolik nevíme.

Jaké informace vás možná překvapí?

Mozek je tvořený z 80 % vodou. Je to jeden z jeho znaků, o kterém bychom měli vědět. Proto je rosolovité konzistence. Pokud se část mozku vyřízne, zbytek se přesune. Druhou zajímavostí je, že mozek necítí žádnou bolest – nemá v sobě žádné nervové receptory, které by bolest zaregistrovaly. Mozek tvoří dvě procenta tělesné hmoty. Ke své činnosti potřebuje hlavně kyslík a vyplatí se mu ho dodávat například cvičením nebo pravidelným větráním.

Mohlo by vás zajímat:  Na pláži potřebuje telefon chránit před sluncem, pískem i vodou

Mužský mozek je o něco těžší než ten ženský. Není tam sice velký rozdíl, ale je tam. Váha mozku ale neznačí jeho efektivitu. Existují výzkumy, které zkoumají rozdíly mezi mužským a ženským mozek. A ten ženský funguje lépe, protože stárne pomaleji a potřebuje méně energie. Ženy se mohou pochlubit také lepšími jazykovými dovednostmi.

Zdroj obrázku: Freepik

Co ovlivňuje práci našeho mozku?

Hudba zlepší mozkové funkce a platí to pro každého člověka. Zvyšuje sekreci dopaminu, chrání před depresemi, a jak všichni víme, hudba zlepší náladu po náročném dni. Koncentrace pak nebude problém. Záleží pak jen na vašem hudebním vkusu, co vám udělá dobře. Vliv na náš mozek má také strava, kterou jíme. Vyvážená strava je tím nejlepším, co můžeme mozku dát.

Mohlo by vás zajímat:  K některým oblíbeným hrám postačí pouze počítač a internetové připojení

Vitaminy B12, E nebo mastné kyseliny najdete v ořeších, listové zelenině nebo celozrnném pečivu. Rozhodně byste je měli zařadit do jídelníčku, protože tím příznivě ovlivníte funkci svého mozku. Také není pravdou, že mozek využíváme jen z několika procent. Je to mýtus, který koluje už několik let. Mozek využíváme při každé práci na 100 %, je ale pravda, že ne vždy správně.

Zdroj: https://myjewishdetroit.org/2016/01/04/10-things-that-will-surprise-you-to-learn-about-your-brain/