Vysoké ceny energií jsou tématem číslo jedna. Přinášíme tipy, jak ušetřit na vytápění

Jak ušetřit za vytápění? Tuto otázku si v současné době pravděpodobně klade většina domácností. Rostoucí ceny energií a inflace nepřináší optimistické vyhlídky, zejména v kontextu topné sezóny. Ukazuje se ale, že i malé změny se ve vyúčtování mohou projevit. V místnostech se doporučuje udržovat teplotu do 20 °C.

Topte jen tam, kde je to třeba

Ne všechny místnosti v domě musí být vytápěné na stejnou teplotu. Zatímco výkonnější vytápění koupelny je vhodné pro snížení rizika plísní, v místnostech, kde se zdržujeme méně často, nemusíme tolik přitápět. Zvláště důležitým místem je ložnice, spánek je totiž kvalitnější, když v ní není příliš teplo. Na noc stačí teplota okolo 18 °C. V obývacím pokoji na noc můžeme topení úplně vypnout.

Pokud víme, že náš dům či byt bude několik hodin prázdný, můžeme snížit teplotu až na 17 °C. To je vhodné udělat každý den před odchodem do práce a do školy. V případě několikadenní nepřítomnosti stačí na termostatu nastavit teplotu 15 °C, což je naprosté minimum, aby nedošlo k nadměrnému ochlazování interiéru. Při menších teplotách bude opětovné zahřátí vyžadovat velké množství energie.

Mohlo by vás zajímat:  Neviditelné, tiché, leč všudypřítomné strašidlo jménem elektrosmog
Zdroj obrázku: Freepik

Větrejte správně

I během zimy musíme dbát na správné větrání bytu a proudění vzduchu. V topné sezóně nás může trápit dusno a sucho, které znesnadňuje každodenní fungování, soustředění na úkoly a usínání. Nikdy ale nevětráme se zapnutými radiátory, jelikož tím generujeme zbytečné náklady na vytápění. Ráno a večer stačí na deset minut otevřít okno a nechat vyměnit vzduch v místnostech.

Ještě před začátkem topné sezóny bychom měli zkontrolovat stav radiátorů, aby mohly efektivně pracovat. V první řadě je potřeba je dobře odvzdušnit. Radiátory by neměl zakrývat nábytek, který bude blokovat teplo. Můžeme si také vyrobit izolaci z kusu lepenky a hliníkové fólie, kterou umístíme za radiátor tak, aby lesklá strana směřovala do místnosti. Jednoduchá konstrukce bude odrážet teplo od stěny.

Zdroj: https://www.cnet.com/home/energy-and-utilities/5-money-saving-tips-to-reduce-your-heating-bill-this-winter/