Vysoké ceny energií jsou tématem číslo jedna. Přinášíme tipy, jak ušetřit na vytápění

Vysoké ceny energií jsou tématem číslo jedna. Přinášíme tipy, jak ušetřit na vytápění

Jak ušetřit za vytápění? Tuto otázku si v současné době pravděpodobně klade většina domácností. Rostoucí ceny energií a inflace nepřináší optimistické vyhlídky, zejména v kontextu topné sezóny. Ukazuje se ale, že i malé změny se ve vyúčtování mohou projevit. V místnostech se doporučuje udržovat teplotu do 20 °C.

Topte jen tam, kde je to třeba

Ne všechny místnosti v domě musí být vytápěné na stejnou teplotu. Zatímco výkonnější vytápění koupelny je vhodné pro snížení rizika plísní, v místnostech, kde se zdržujeme méně často, nemusíme tolik přitápět. Zvláště důležitým místem je ložnice, spánek je totiž kvalitnější, když v ní není příliš teplo. Na noc stačí teplota okolo 18 °C. V obývacím pokoji na noc můžeme topení úplně vypnout.

Mohlo by vás zajímat:  Tepelné čerpadlo budoucnosti: dokáže vytopit celou domácnost bez jediného procenta emisí

Pokud víme, že náš dům či byt bude několik hodin prázdný, můžeme snížit teplotu až na 17 °C. To je vhodné udělat každý den před odchodem do práce a do školy. V případě několikadenní nepřítomnosti stačí na termostatu nastavit teplotu 15 °C, což je naprosté minimum, aby nedošlo k nadměrnému ochlazování interiéru. Při menších teplotách bude opětovné zahřátí vyžadovat velké množství energie.

Zdroj obrázku: Freepik

Větrejte správně

I během zimy musíme dbát na správné větrání bytu a proudění vzduchu. V topné sezóně nás může trápit dusno a sucho, které znesnadňuje každodenní fungování, soustředění na úkoly a usínání. Nikdy ale nevětráme se zapnutými radiátory, jelikož tím generujeme zbytečné náklady na vytápění. Ráno a večer stačí na deset minut otevřít okno a nechat vyměnit vzduch v místnostech.

Mohlo by vás zajímat:  Topné sezóny se už bát nemusíte. Poradíme triky, jak zůstat v teple, a přitom finančně přežít

Ještě před začátkem topné sezóny bychom měli zkontrolovat stav radiátorů, aby mohly efektivně pracovat. V první řadě je potřeba je dobře odvzdušnit. Radiátory by neměl zakrývat nábytek, který bude blokovat teplo. Můžeme si také vyrobit izolaci z kusu lepenky a hliníkové fólie, kterou umístíme za radiátor tak, aby lesklá strana směřovala do místnosti. Jednoduchá konstrukce bude odrážet teplo od stěny.

Zdroj: https://www.cnet.com/home/energy-and-utilities/5-money-saving-tips-to-reduce-your-heating-bill-this-winter/