Prodlužovací kabel je výborným prostředkem, jak vyřešit problém s krátkým kabelem a zásuvkou. Bohužel jako u dalších věcí i zde kolikrát zájemci upřednostňují cenu na úkor kvality, bezpečí a výkonu. Každý vodič může přenést jen určitý elektrický proud. Tato schopnost je určena průřezem vodiče. Pro lepší představu, je to stejné jako s hadicí. Běžné prodlužovací kabely mají průřez jednoho vodiče 1–1,5 mm2. Jeden milimetr čtvereční dokáže přenést 10 A, což znamená, že k němu můžeme připojit spotřebiče o příkonu 2 300 W. Průřez 1,5 mm čtvereční dokáže přenést 16 A čili příkon o hodnotě 3 680 W.
Izolace hraje roli
Pláště kabelů obsahují různá označení, která začínají na písmeno H. Nejčastěji se tak setkáte s označením H05VV-F. Toto označení udává, pro jaké namáhání je určený kabel a z jakého materiálu je vodič vyrobený a z čeho plášť kabelu. První a poslední písmeno zůstává stejné, číselná hodnota se mění. Čím je vyšší, tím více mechanického namáhání snese. Kabel s označením 03 je nejzranitelnější, kdežto 05 snese střední zátěž a 07 je ten nejodolnější.
Z jakého materiálu je izolace a plášť, prozradí další písmena. Označení VV značí PVC pro izolaci i plášť, RR značí pryž. Písmena RN značí kombinaci gumy pro izolaci vodičů a chloroprenového kaučuku pro plášť kabelu. PVC je poměrně tuhý a s klesající teplotou dále tvrdne, takže hrozí praskání.
Stupeň krytí
Důležitou hodnotou je stupeň krytí IP, který značí ochranu před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích těles a vody do elektrického zařízení. Kabely s izolací i pláštěm PVC se používají u přívodů se stupněm krytí IP20, které není dostatečné pro provoz venku, protože znamená nulovou ochranu před vniknutím vody. Tyto prodlužovací kabely jsou určeny pouze pro interiér. Pro venkovní účely jsou vhodné ty s označením IP43, které zamezí vniknutí cizích těles a poskytují ochranu vůči stříkající vodě. IP65 zase značí úplnou ochranu před proudem vody.
Zdroj: https://www.badassextensioncords.com/choose-the-right-extension-cord