Při nedostatku elektřiny lze lidi omezit na životě. Zakážou se jízdy autem, domácí práce nebo sledování televize

Co by se stalo, pokud by byl elektřiny opravdu nedostatek? Většina lidí pro tento stav použije slovíčko blackout. To už se ale dostáváme do extrému, kdy elektřina prostě nebude vůbec. Je logické, že tomuto stavu je vhodné předcházet. A jsou státy, které se pro tento nepopulární krok rozhodly a už mají i své plány, jak své obyvatele omezit. Řeč je o Švýcarsku.

Scénáře pro nedostatky

Švýcarsko neponechává nic náhodě a má připravené jasné scénáře pro situace, kdy bude elektřiny nedostatek. A jasně na to doplatí místní obyvatelé, kterým země nařídí, že se musí omezit. V plánu je hned několik vln, které se mohou lidí dotknout nejenom ve veřejném prostoru, ale dokonce jim může být nařízeno, co mohou a nemohou dělat doma. Co konkrétně návrh obnáší?

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci stanovili optimální teplotu pro jednotlivé místnosti. Zbytečné přetápění zatěžuje nejen peněženku

Omezení ve veřejném prostoru

V případě nedostatku elektrické energie můžou být například omezeny otevírací doby obchodů. Stejně tak můžou být odstaveny výtahy a lidé budou muset používat schodiště. Počítá se ale třeba také s minimalizací osvětlení výloh, světelných tabulí a reklamních obrazovek. Povinnost omezení spotřeby elektřiny může dopadnout třeba také na lyžařské vleky.

Zdroj obrázku: Freepik

Omezení v dopravě

I tady mohou být lidé omezeni. Bez rozdílu toho, s jakým autem jezdí, bude v případě aktivace krizového scénáře omezena rychlost na dálnicích na pouhých 100 kilometrů v hodině. Ještě hůře na tom budou majitelé elektromobilů, kteří se bez elektřiny neobejdou. Těm se může přímo nařídit, aby své cesty tímto vozem omezili. Tedy v principu, aby nenabíjeli.

Mohlo by vás zajímat:  EU chce zpřísnit zákony týkající se ochrany soukromí

Omezení v domácnostech

Omezit se ale budou muset lidé také ve svých domácnostech. Konkrétně jim může být nařízeno, že nesmí prát na více stupňů než 40. Lednička by měla mít vnitřní teplotu minimálně 6 stupňů. Omezena ale může být i zábava, a to používání Netflixu. Hospodyňky by také měly zapomenout na žehlení, které může být v případě aktivace krizového scénáře taktéž omezeno.

Zdroj: https://www.20min.ch/fr/story/si-la-penurie-approche-le-conseil-federal-veut-sortir-les-gros-moyens-682509432493