Topné sezóny se už bát nemusíte. Poradíme triky, jak zůstat v teple, a přitom finančně přežít

Topné sezóny se už bát nemusíte. Poradíme triky, jak zůstat v teple, a přitom finančně přežít

Všichni teď řeší ceny plynu a elektřiny. Topná sezóna už začíná, takže byste měli vědět, jak za topení nejlépe ušetřit. Nebojte se, rozhodně nemusíte celou zimu doma mrznout. Politici vám to možná tvrdí, ale díky pár jednoduchým trikům si užijete příjemné teplo za nízké ceny. Tyto postupy ale můžete používat bez ohledu na roční období. Co byste měli udělat?

Zkontrolujte svou domácnost

Energetický audit můžete udělat sami nebo s odborníkem. Jestli chcete udělat kontrolu správně, musíte projít každou místnost v domě či bytě. Podívejte se, jestli nedochází k únikům tepla skrz okna, vchodové dveře, větrací otvory, elektrické zásuvky a potrubí. Jakmile najdete závadu, snažte se ji odstranit ještě před příchodem zimy a topné sezóny.

Mohlo by vás zajímat:  Odvzdušnění radiátoru zvládne i amatér. Provést je nutné každý rok před topnou sezonou
Zdroj obrázku: Freepik

Využijte znovu teplo, které jste již vytvořili

Co to znamená? Jistě doma vaříte, pečete nebo se sprchujete. Při těchto činnostech produkujete teplo, které můžete využít také pro zahřátí svého domova. Po pečení nechte dvířka trouby otevřená, aby šel horký vzduch do místnosti. Po horké sprše nechte také otevřené dveře, aby mohlo jít teplo do celého bytu. Uvidíte, že vám bude tepleji na poměrně dlouhou dobu, a přitom za toto teplo nezaplatíte ani korunu navíc.

Mohlo by vás zajímat:  Sledování televize může vyjít pěkně draho. Spočítejte si, kolik elektřiny spotřebuje

Další tip pro větší teplo: na noc zatáhněte závěsy. Jakmile slunce zapadne, venkovní teplota velmi rychle klesne. Z tohoto důvodu je dobré zatáhnout záclony, rolety nebo žaluzie poté, co se setmí. Záclony, rolety i žaluzie pomohou zabránit pronikání chladného vzduchu do místnosti, a proto budete mít svůj domov během noci mnohem teplejší, aniž byste museli zvyšovat teplotu.

Evidentní tip, který by měl každý dodržovat

Více se oblékněte. Je to zcela evidentní, ale hodně lidem se do toho nechce. Nemusíte doma chodit v zimní bundě a kulichu. Stačí, když si koupíte zateplené legíny, dlouhé pyžamo nebo noční košili, vlněné pončo nebo pantofle z merino vlny. Nechoďte doma v zimě v tílku a šortkách. Hodně lidí to dělá a potom se diví, že platí obrovské částky za topení. Stačí, když se jen trochu obléknete a můžete snížit teplotu na termostatu nebo radiátoru.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-save-on-heating-costs-1388212