Kambodža zavádí úplnou kontrolu internetu. Tvrdá cenzura ještě víc okleští občanské svobody

Kambodža zavádí úplnou kontrolu internetu. Tvrdá cenzura ještě víc okleští občanské svobody

Počínaje 16. únorem začíná v Kambodži úplná kontrola internetu v celé zemi. Ten budou spravovat právě kambodžské úřady. Nastává tedy internetová cenzura po vzoru Číny, která takto funguje již několik let.

Premiér Kambodži Hun Sen, který vládne v zemi již od roku 1985, zavádí v zemi úplnou kontrolu nad internetem. Obyvatelé tedy mohou očekávat tvrdou cenzuru. Toto zavedení cenzury je kritizováno mezinárodně, protože to zcela jistě omezí svobodu slova. Což je vysoce pravděpodobné, když úřady budou mít plnou kontrolu nad všemi činnostmi občanů a uvidí vše, co na internetu dělají. Mluvčí úřadu oznámil, že jde jen o potlačení těch, kteří se prostřednictvím sítě pokoušejí vyvolat povstání.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru powerbanky hraje roli její kapacita, počet výstupů i hmotnost

Oddělený a cenzurovaný internet pro blaho obyvatel

Kambodža byla kdysi velmi oblíbenou turistickou destinací. Bohužel situace v tomto regionu je v posledních letech opravdu kritická a stává se z ní autoritářský stát, který čím dál tím více kontroluje své občany. Tato novinka v podobě omezeného a kontrolovaného internetu je už tak prakticky jen kapka v moři. A vedle států jako Saúdská Arábie, Čína a Rusko se stává dalším místem, kde existuje oddělený internet od toho ve světě.

Zdroj obrázku: Freepik

Lidé cenzuru ve velkých počtech obcházejí a začínají se bouřit

Samozřejmě technika jde neustále kupředu a i sem se dostala vymoženost jako VPN. Tento software po nainstalování umožňuje uživatelům obejít vládní cenzuru. Tuto možnost jen po schválení nového zákona využila spousta obyvatel. V reakci na stále větší kontrolování obyvatel, které už spíše v této zemi začíná připomínat šikanu, se lidé začínají bouřit. A po obrovských protestech v roce 2021 se pomalu, ale jistě utahuje smyčka okolo této autoritativní vlády.

Mohlo by vás zajímat:  S Windows nejsou soubory nikdy ztracené. Obnovit jde i dávno smazaná data

Situaci budeme dále sledovat a uvidíme, kam až eskaluje. Buď si občané zvyknou na to, že jsou kontrolováni na každém kroku, nebo se pokusí o převrat.

Zdroj: https://www.hrw.org/news/2021/02/18/cambodia-internet-censorship-control-expanded