Plasty co nevidět pohltí velkou část planety. Norské souostroví je z jedné čtvrtiny pokryté odpadky

Plasty co nevidět pohltí velkou část planety. Norské souostroví je z jedné čtvrtiny pokryté odpadky

Plasty znečišťují všechno kolem nás. Bohužel plastových materiálů je čím dál více, a ačkoliv se lidé snaží třídit odpady, najdete místa, kde se v plastu můžete snad i utopit. S hromadami plastu se potýká také Norsko, které patří mezi nejkrásnější země v Evropě. Velké hromady odpadků ale kazí dojem z přírodní rezervace Froan, kde plast tvoří až 25 % veškeré půdy na tomto místě.

Rezervace patří mezi krásná místa, která hyzdí pohozené plasty

Souostroví je nádherné, ale bohužel ani jemu se nevyhnuly problémy s odpadky, které se hromadí na celé planetě. Většina z nich se vyplavila z oceánu, protože mnoho lidí odpadky vyhodí do odpadních vod. Neřeší pak, kam se plasty a další odpadky dostanou, nezajímá je dopad na životní prostředí. Vědci z jedné norské univerzity zmapovali míru znečištění a byli zděšeni.

Mohlo by vás zajímat:  Umělá inteligence má potenciál pomoci předejít klimatickým změnám

Jedná se totiž o první mapu od roku 2017, kdy se rozjela velká kampaň na úklid ostrova, která měla nakonec velký úspěch. Bohužel v tomto ohledu bychom za jeden provaz museli táhnout všichni, aby se výsledek projevil po celé planetě. Plasty a další odpadky nejen že vypadají odpudivě, ničí také přírodu, kterou obývají různá zvířata. Za posledních pět let se nashromáždilo na 5,5 milionů litrů odpadu v moři.

Zdroj obrázku: Freepik

Dbejte na to, abyste po sobě nenechávali stopu

Při velkém úklidu v roce 2017 bylo odhadnuto, že až 70 % odpadků se dostalo do Norska přes oceán. Bohužel ale vědci zjistili ještě jeden problém. Odpadky na ostrovech tvoří 25 % veškerého objemu půdy, což je alarmující množství. Výsledky pak zveřejnili ve vědeckém časopise, ale znečištění je viditelné i pouhým okem.

Mohlo by vás zajímat:  Vývoj elektrických vozidel pokračuje ve velkém. Jejich dopad na životní prostředí se ukáže časem

Každý z nás by si měl sáhnout do svědomí a uvědomit si, že za několik desítek let nás mohou odpadky a plasty úplně zasypat. Rostliny, zvířata i lidé budou mít spoustu zdravotních problémů a je možné, že některé druhy zvířat úplně vyhynou, protože nebudou mít vhodné podmínky k životu. Rok co rok se v každé zemi sejde mnoho dobrovolníků, kteří vyrazí do boje s plasty a pomáhají planetě.

Zdroj: https://geekweek.interia.pl/nauka/news-norweski-archipelag-tonie-w-smieciach-plastik-jest-doslownie,nId,5776784