Převoz elektroniky letadlem má přísná pravidla. Kdo na ně myslí, vyhne se zbytečným problémům

Převoz elektroniky letadlem má přísná pravidla. Kdo na ně myslí, vyhne se zbytečným problémům

Je běžné, že při cestě letadlem musíme převážet i nějakou elektroniku. Jaká pro ni ale platí pravidla? Jednoduše řečeno, elektronika je povolena, ale nesmí se používat při vzletu nebo při přistání. Pokud přepravujete notebook, musíte ho před nástupem do letadla vyjmout z tašky a umístit do samostatné přihrádky při bezpečnostní kontrole.

Jen do příručních zavazadel

Pokud převážíte náhradní baterii k notebooku, musí být pouze v příručním zavazadle. V opačném případě bude zavazadlo odmítnuto. Během kontroly můžete být požádáni také o předložení ostatní elektroniky z příručních zavazadel. Kromě toho může kontrola požádat cestující, aby ze zavazadla vyjmuli jídlo či tekutiny, pokud brání v rentgenování.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se červeného počtu upozornění u ikon na iPhonu

Pro americkou leteckou společnost Homeland Security až donedávna platil kontroverzní zákaz pro cestující nosit notebooky na palubách letů směřujících do Ameriky z Blízkého východu či severní Afriky, avšak tento zákaz už je minulostí. Na druhou stranu se zavádí přísnější detekční kontroly a letecké společnosti, které je nesplní, by mohly elektroniku v budoucnu opět omezit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak používat mobilní telefon během letu?

Během vzletu a přistání můžete používat mobilní telefon, avšak musí mít deaktivované mobilní připojení (stačí ho přepnout do režimu letadlo). Většina leteckých společností umožňuje cestujícím používat i větší zařízení, jako jsou tablety a přenosné herní systémy, ale letušky vás pravděpodobně požádají o sundání sluchátek při vzletu či přistávání pro případ, že by bylo nutné poslouchat nouzové pokyny.

Mohlo by vás zajímat:  Umělá inteligence se stává součástí našeho života stále více

Mnoho leteckých společností, ačkoliv ne všechny, má v zadních částech sedadla zásuvku pro nabíjení elektroniky. Může se jednat o USB port pro chytré telefony či tablety nebo AC zásuvku pro větší elektroniku, jako je notebook. V případě, že tuto možnost letecká společnost nenabízí, můžete pro menší zařízení používat vlastní adaptéry. Před letem se ale informujte o specifických podmínkách.

Zdroj: https://www.bbc.com/future/article/20130604-why-we-turn-devices-off-on-planes