Při uštknutí hadem existuje jediný správný postup. Hlavní je zůstat v klidu

Při uštknutí hadem existuje jediný správný postup. Hlavní je zůstat v klidu

Pro začátek je úplně jedno, pokud se bojíte hadů nebo si jich nevšímáte, vždycky je nějaká pravděpodobnost, že vás může uštknout. Víte, jak se zachovat v takové situaci? Většinou hadi napadnou člověka, pokud se cítí ohrožení, než že by vyhledávali člověka jako oběť. V některých částech světa, jako je Queensland v Austrálii, jsou lidé běžně uštknuti hadem okolo domova, stejně jako v buši nebo jiných divokých oblastech. Pokud nevíte, jak se v takovém případě zachovat, tak zpozorněte.

Zavolejte sanitku a v žádném případě nepodléhejte panice

Každé uštknutí může být rizikové, proto nemá cenu přemýšlet, zda se jednalo o jedovatý druh hada, nebo ne. Mnoho hadů vypadá podobně a jejich záměna je velice pravděpodobná, takže nemá cenu otálet s časem a raději konejte. Pro začátek byste měli zůstat, co nejvíce v klidu a zavolat si pomoc. Pokud nemáte u sebe telefon, rozhodně pro něj neutíkejte, ale snažte se někoho oslovit okolo vás, aby vám zavolal pomoc.

Mohlo by vás zajímat:  Rozdělená klávesnice prospěje zdraví a zlepší pracovní prostředí

V případě uštknutí jedovatým hadem se opravdu vyplatí zůstat v klidu a nepanikařit. Setrvání v klidu pomůže zpomalit šíření jedu po těle, což zvýší šanci na přežití. Pokud možno se nehýbejte a zůstaňte v klidu, jestliže máte jistotu, že se had už nepohybuje ve vaší blízkosti. V žádném případě se nesnažte hada chytit, zranit nebo zabít, větší šance je, že uspěje v pokusu o odvetný útok.

Zdroj obrázku: Freepik

Přiložte tlakový obvaz

Nejčastějším místem uštknutí bývá končetina. V takovém případě se vyplatí použít tlakový imobilizační obvaz, který pomůže zastavit pohyb jedu v lymfatickém systému. Jak postupovat v takové situaci?

  • Použijte elastický válečkový obvaz (tlakový obvaz) o šířce 10–15 cm.
  • Pevně převiňte obvaz v místě kousnutí.
  • Použijte druhý elastický válečkový obvaz pro znehybnění celé končetiny, začněte těsně nad prsty rukou nebo nohou a pokračujte nahoru, kam až obvaz dosáhne.
  • V případě absence obvazu použijte jakýkoliv pružný materiál (roztrhané tričko nebo jinou látku).
Mohlo by vás zajímat:  Sdílení duševních problémů přinese úlevu. Sociální sítě pro to ale nejsou vždy ideální místo

Jakmile máte vše podle návodu hotové, nezapomeňte si označit místo kousnutí. Snažte se končetinu nechat v klidu a podepřete si ji nejlépe klackem nebo něčím podobným, abyste ji nenamáhali.

Nedělejte nic navíc

Existuje mnoho starých metod léčby uštknutí hadem, ale pozor, natropí spíše více škody než užitku. Rozhodně se nesnažte postižené místo umývat (hrozí smytí stop jedu, které by posloužily v nemocnici k identifikaci hada), nesnažte se oddělat kousky oblečení z místa kousnutí a určitě se nesnažte ránu sát nebo postižené místo řezat.

Zdroj: https://www.cdc.gov/disasters/snakebite.html