Nadměrné používání telefonu zatěžuje tělo a zvyšuje riziko nehody

Svět technologie je úžasný, své o tom vědí sami uživatelé, ale nadměrné užívání může vést ke zdravotním potížím. Lidé pracující v kancelářích jsou těmto vlivům obzvláště vystaveni. Často trpí bolestmi krku, očí nebo zad. Velice důležitou roli hrají časté přestávky a hlavně vhodné křeslo či židle. Pokud jste si mysleli, že uživatelé chytrých telefonů se vyhnou zdravotním potížím spojeným s užíváním telefonu, jste na omylu. I vás totiž mohou potkat zdravotní trable. Jaké mezi ně patří?

Bolest krku

Zamysleli jste se někdy nad tím, jakým způsobem ovládáte telefon a jak se na něj díváte? Naše poloha je většinou taková, že máme pokrčený krk a sledujeme zařízení s ohnutou hlavou. Po delší době se mohou dostavit bolesti spojené právě s krkem, který je v nepřirozené poloze. Ačkoliv to zní divně, měli byste udržovat telefon ve výšce očí, abyste eliminovali zdravotní potíže. Nejlepším způsobem je ale omezit používání telefonu na co nejmenší a nutnou dobu.

Mohlo by vás zajímat:  Šikovné aplikace dokážou prodloužit život. Nenechají zlenivět tělo ani mozek
Zdroj obrázku: Freepik

Bolesti spojené s palcem a prsty

Jaký prst je nejvíce namožený během používání telefonu? Jedná se o palec, který drtivě používáme při ovládání telefonu. Ať už píšete zprávy, hrajete hry, nebo brouzdáte po internetu či samotným telefonem, vždy se jedná o palce. Opakované a časté používání může vést k bolestem. Řešení je jednoduché, stačí omezit používání telefonu a využívat alternativy, jako jsou hlasové zprávy.

Dokonce byly zaznamenány případy, kdy zánět karpálních tunelů vznikl nadměrným používáním chytrého telefonu. Opět se snažte minimalizovat používání telefonu, nebo alespoň držet zápěstí v neutrální poloze.

Mohlo by vás zajímat:  Hlasitá hudba se snadno vymkne kontrole. Poškození sluchu hrozí už za 15 minut

Rozptýlení

Velmi častým důvodem dopravních nehod bývá užívání chytrého telefonu. To platí zejména při jízdě automobilem nebo přecházením po ulici či silnici, aniž bychom sledovali okolí. Z toho vyplývá jediné, nepoužívejte chytré telefony během jízdy. Pokud opravdu něco potřebujete vyřešit, udělejte to při stání na červené a v lepším případě zastavte někde, kde nebudete omezovat ani ohrožovat okolí. Pokud máte lepší infotainment, využijte tento prostředek pro ovládání hlasem nebo zavolejte někomu přes handsfree. Určitě nebuďte lhostejní ani k sobě, ani ostatním. Totéž platí, když jdete po přechodu pro chodce, po ulici nebo na cyklostezce.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4350886/, https://health.clevelandclinic.org/text-neck-is-smartphone-use-causing-your-neck-pain/, https://www.healthline.com/health/smartphone-finger, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8483076/, https://www.edgarsnyder.com/car-accident/cause-of-accident/cell-phone/cell-phone-statistics.html