Vesmírná stanice na Měsíci je prozatím vzdálený sen, dostává ale reálné obrysy

Vesmírná stanice na Měsíci je prozatím vzdálený sen, dostává ale reálné obrysy

Vesmír je pro nás stále velikou neznámou. Od doby, kdy jsme jako lidstvo poprvé přistáli na Měsíci, uběhla nějaká doba. Zkuste si představit, jakým krůčkem vpřed by byla vesmírná stanice umístěná na Měsíci. Pro možné budoucí mise by se stala vesmírná stanice na Měsíci velice významným prostředníkem, abychom se mohli posunout dále v rámci poznávání vesmíru.

Proč není stále postavena vesmírná stanice na Měsíci? Může za to nízká frekvence návštěvnosti. Na Měsíc jsme se vypravili pouze šestkrát, a to v období mezi lety 1969–1972. Od té doby jsme jako lidstvo nebyli schopni sestavit tak výkonnou raketu, jakou byl Saturn V.

Mohlo by vás zajímat:  Z Floridy odstartovaly družice, které chtějí konkruovat Muskově Starlinku

Co takhle postavit vesmírnou stanici přímo na Měsíci?

Společnost Space X se neustále zabývá výzkumem vesmíru. Velice obtížným způsobem je postavení různých částí na Zemi a jejich následné sestavení na Měsíci. Princip by byl téměř identický jako při výstavbě Mezinárodní vesmírné stanice, která byla sestavena po vynesení jednotlivých částí do vesmíru na palubě letu.

Zdroj obrázku: Freepik

Mezinárodní vesmírná stanice je vzdálena od Země pouhých 400 kilometrů. Měsíc přitom až 384 000 km. Každá cesta na Měsíc by trvala asi tři dny a potencionálně by znečistila planetu. Nejlepším nápadem se jeví postavení Mezinárodní vesmírné stanice přímo na Měsíci z jeho materiálu.

Mohlo by vás zajímat:  Před čtyřmi lety byla na oběžnou dráhu vypuštěna Muskova Tesla. Víme, co se s ní stane

Jídlo a energie

Kromě samotného materiálu je potřeba si položit otázku ohledně potřeb samotných astronautů. Bavíme se samozřejmě o potřebě dodávky potravin a jejich výroby, elektřiny a vzduchu. Vědci pracují na plné obrátky, na palubě Mezinárodní vesmírné stanice provádí různé experimenty, jak pěstovat rostliny.

Co se týče získání energie, to je větší oříšek. Čtrnáct dní je měsíc otočený ke slunci, dalších čtrnáct dní čelí tmě, což znamená problém ohledně získávání solární energie. Existuje však způsob, jak zvládnout tento problém v podobě vybudování vesmírné stanice na severním nebo jižním pólu. Jsou však i další návrhy, uvidíme, co nabídne budoucnost.

Zdroj: https://www.space.com/why-cant-we-put-space-station-on-moon