Povinnost vypnout mobilní telefon v letadle má dobrý důvod. Umožní bezpečně doletět do cíle

Povinnost vypnout mobilní telefon v letadle má dobrý důvod. Umožní bezpečně doletět do cíle

Když cestujeme různými prostředky a nejsme řidiči, pomáhají nám zkrátit cestu telefonní mobily a další elektronická zařízení. V případě letu letadlem je situace jiná. Dokonce posádka hlásí, aby byly telefonní mobily a elektronická zařízení vypnutá, nebo alespoň v režimu letadlo. Jako vysvětlení je nám předkládáno, že přenosy z našich zařízení ruší navigační zařízení letadla. Jedná se o tvrzení s pevnými základy, nebo je to vše jinak?

Jaký vliv má elektronické zařízení na provoz letu?

Mobilní zařízení se stávají nízkovýkonnými vysílači rádiových vln s výkonem 0,25 W (v případě telefonů). Děje se to především kvůli snaze vyhledávání signálů bezdrátové sítě nebo mobilní telefonní věže. Nejedná se pouze o spárování s ostatními přijímači, ale samotné mobily se mohou stát přijímačem. Pokud je věž nebo jiný přijímač blízko, zařízení nemusí spotřebovávat tolik energie na vyhledávání signálu věže a následného udržování spojení.

Mohlo by vás zajímat:  WD-40 dokáže usnadnit život. Tahle plechovka zachrání nábytek, naše ruce i vinylové desky
Zdroj obrázku: Freepik

Když je elektronické zařízení v aktivním nebo mobilním režimu, vysílá rádiový signál, ale v případě režimu letadlo ne. Většina leteckých společností tvrdí, že existuje souvislost mezi mobilním zařízení a rušením důležitých systémů v letadle, jakými jsou:

  • navigační zařízení,
  • zařízení pro předcházení kolizím.

Signály ruší posádku letadla

V praxi to znamená, že většina letadel je dobře chráněna před možným vyrušením rádiových vln. Jsou záznamy, kdy ve Švýcarsku v roce 2000 nebo v Novém Zélandu v roce 2003 se staly nehody, kdy na vině bylo právě rušení signálu. Většinou se jedná o formu rušení, kdy piloti letadla jsou rušeni tlumeným pípáním kvůli příchozím zprávám a mailům.

Mohlo by vás zajímat:  Silikonová pouzdra na telefon nabízí spoustu variant a výhod, nemusí být ale nejlepší volbou

Platí různá pravidla, záleží na dané zemi, ale například v Číně hrozí finanční pokuta nebo několikadenní pobyt ve vězení. Cestující by nicméně rádi uvítali možnost, kdyby mohli telefonovat s ostatními lidmi. Tuto možnost umožňují některé lety díky mobilním věžím uvnitř letadla, respektive pikobuňkám. Oficiálně je to zatím spíše otázka budoucnosti, tak se nechme překvapit.

Zdroj: https://www.britannica.com/story/why-do-you-have-to-turn-off-electronic-devices-on-an-airplane