Vozítko Rover Perseverance má problémy a plánované poznávání Marsu může být v ohrožení

Vozítko Rover Perseverance má problémy a plánované poznávání Marsu může být v ohrožení

Nedávno NASA oznámila, že vozítko Rover Perseverance narazilo na problémy týkající se kusu trosek. Ty měly zablokovat důležité mechanismy, které umožnily snímkům dostat do se do úložiště a následně na obrazovky monitorů.

Rover Perseverance je vozítko, které umí vrtat i sbírat horniny

Vozítko je skvělým řešením pro NASA, protože může poskytnout skvělé informace o ostatních zemích. Odebírá vzorky hornin, nyní ale zaznamenal problémy ohledně jeho systémů, které mají být zablokované. Trubka, která odbavuje odebraný materiál, tak není průchodná a vlastně není ani jasné, jak tento problém odstranit, aby vědci mohli dát studovat planetu Mars.

Mohlo by vás zajímat:  Výbuch, který změnil NASA. Shoření součástky raketoplánu Challenger si vyžádalo sedm životů

Perseverance používá k vrtání dva metry dlouhé rameno, aby mohl odebrat vzorky a jeho součástí je také příklepová vrtačka, která má uvnitř trubici. Když vozítko dokončí svou práci, aktivují se vibrace, které trubici čistí od nečistot a zbytků materiálu. Trubice se následně hermeticky uzavře a uloží se do nádoby, kde čeká. Nyní ale vyvstaly problémy, které bude potřeba aktivně řešit.

Vozítko musí fungovat i v náročných podmínkách

Vědci jsou optimističtí a doufají, že se vozítko podaří dát do pořádku. Vývojáři a konstruktéři vozidla museli počítat s tím, že bude nutné některé části vyčistit, a to je také případ trubice. Rover v případě problému nemůže pořizovat nové snímky ani sbírat další vzorky, protože je bohužel nemá kam uložit. Problém se přitom objevil na konci roku, NASA ale teprve nyní začala jednat a zkoumat došlé snímky.

Mohlo by vás zajímat:  Vědci zaznamenali rychlejší rotaci Země. V budoucnu nás čekají kratší dny, dopadů může být více

Vědci nyní budou mít neomezený čas na to, aby zkontrolovali a následně také odstranily trosky, které brání vozítku v jeho práci. Není to přitom poprvé co se robot dostal do potíží. Měl vrtat ve skále na Marsu, ale nakonec byl hlášena chyba zpracování. Jestli se ale chceme dozvědět více o rudé planetě, musíme překonat mnohem větší překážky.

Zdroj: https://www.sciencealert.com/nasa-s-perseverance-1st-attempt-to-sample-mars-did-not-succeed