Facebook je skvělé místo pro poznávání nových lidí a budování vztahů. Bohužel úzká osobní interakce je často zneužívaná k nekalým činnostem. Někdy člověk, se kterým vedete rozhovor, nemusí být tím, za koho ho máte. Podívejte se na několik varovných signálů, které vás upozorní na to, že máte co do činění s falešným profilem.
Proč se falešné profily vůbec zakládají?
Jedním z hlavních důvodů k vytváření falešných profilů je převzetí identity ostatních. Podvodníci používají falešné profily, aby vylákali z lidí důvěrné informace, případně se vydávají za celebrity nebo legitimní obchodní organizace, aby z ostatních vymámili peníze. Některé podvodníky je přitom velmi těžké odhalit, na první pohled se falešné profily nijak neliší od těch opravdových.
Falešné profily sice používají spoustu fotografií (často falešných), aby vytvořily zdání, že jsou aktivní, co se však týče osobních informací, nic moc se nedozvíte. Pokud máte podezření, že je účet falešný, můžete provést jednoduché reverzní vyhledávání obrázků na Googlu. Pokud najdete stejný obrázek zveřejněný dříve někde jinde, je možné, že účet, se kterým komunikujete, je podvod.
Někdy účet provozuje robot
Mnoho falešných účtů bývá jen kořistí hackerů. Tento přístup falešných profilů má ale jednu mezeru – nekonzistentní časovou osu. Někteří lidé také smažou předchozí příspěvky a začnou znovu nebo mezi posty vznikne dlouhé období klidu. Bez ohledu na to, jak dlouho jste s někým přáteli na Facebooku, nikdy nevěřte podezřelým příběhům, kterými od vás budou vyžadovat finanční zdroje nebo důvěrné informace.
Značný počet falešných účtů provozují roboti nebo lidé, kteří o vás vědí jen málo. V důsledku toho se pokouší vyhýbat jakékoliv konverzaci, která by odhalila jejich nedostatek znalostí. Pokud účet, od kterého dostanete žádost o přátelství, s vámi nemá nic společného, většinou se jedná o falešný profil. Takový účet můžete rovnou zablokovat.
Zdroj: https://www.mcafee.com/blogs/consumer/family-safety/spot-fake-facebook-account/