USB-C má nesporné výhody, nese s sebou ovšem i některá negativa

USB-C je nejnovějším typem USB. Tento systém nahrazuje USB-A a USB-B, stejně jako konektory micro-USB, včetně micro-B. USB-C je typ, nikoli verze USB a rozhraní USB. Typ USB vyjadřuje uspořádání kolíků a zapojení zástrček a portů. Na druhou stranu verze USB, jako je USB 1 a USB 3.2 značí rychlost přenosu, vlastnosti a funkce rozhraní USB. USB-C byl poprvé představen v roce 2014 a oficiálně přijat v rozmezí let 2016-2017. Ačkoliv tento typ konektoru bude brzy univerzálním a každé nové Android a Apple zařízení bude muset mít zabudované USB-C konektory, tak má i své výhody a nevýhody. Pojďme se tedy podívat na výhody.

Mohlo by vás zajímat:  Díky chytrému zvonku budete mít vždycky přehled. Nahraje dění před domem, odradí dokonce zloděje

Výhody USB-C

Mezi hlavní výhody USB-C konektorů patří především podpora přijetí USB 3.1 a USB 3.2. Díky tomu zdědí specifické výhody, především v přenosové rychlosti dat 10-20 gigabitů za sekundu. Budoucí verze USB budou používat stejný standard typu USB. Oproti předchozím verzím je USB-C menší a jen o něco větší, než micro-USB.

Kabel se systémem konektorů USB-C unese až 100 wattů energie, takže dokáže napájet i nabíjet zařízení, jako notebooky nebo MacBooky. USB-C lze využít také k propojení 4K monitorů nebo rychlejších SSD k počítači, stejně jako duální režim v rámci funkce USB Power Delivery. Další významnou výhodou je, že USB-C je reverzibilní, stejně jako oba konce USB-C kabelu.

Mohlo by vás zajímat:  Seznamovací aplikace nejsou vždy dobrý nápad. Způsobují úzkosti, snižují produktivitu a ubírají sebevědomí
Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody

Různorodost je na jednu stranu výborná stránka a výhoda tohoto typu připojení, nicméně někdy může způsobit takový zmatek, že je spíše na škodu. Například zařízení, které implementuje USB-C nemusí nutně znamenat, že implementuje nejnovější verzi USB a další funkce USB, jako je USB-Power Delivery a Alternate Mode.

Velmi často se můžete setkat s následujícím problémem. Zástrčky a porty USB 3.1 a Thunderbolt 3 používají stejný systém konektorů USB-C, a proto je velmi snadné je zaměnit. Někteří uživatelé se tak mohou mylně domnívat, že všechny porty USB-C uvnitř počítače podporují Thunderbolt 3.

Zdroj: https://www.profolus.com/topics/advantages-and-disadvantages-of-usb-type-c/