Podívat se do vesmíru může každý. Internetové stránky nabízí unikátní snímky i zajímavá data

Podívat se do vesmíru může každý. Internetové stránky nabízí unikátní snímky i zajímavá data

Vesmír je neprobádané místo, které na první pohled působí temně a chladně. Astronomie je pro lidstvo zajímavá, od nepaměti nás nepřestává udivovat pohled na tmavou oblohu posetou hvězdami. Jaké stránky doporučujeme navštívit, jestliže vás vesmír zajímá?

Who Is In Space (WISS) – objekty a lidi ve vesmíru

Mezinárodní vesmírná stanice má posádku astronautů a vědců, kteří během letu na oběžnou dráhu planety dělají pozoruhodné věci. Who Is In Space ukazuje, kolik lidí se nachází ve vesmíru, a zachycuje jejich činnosti a příběhy. WISS vytvořil Destin Sandlin ze společnosti Smarter Every Day, což je jeden z nejlépe vzdělávacích kanálů na YouTube. Po navštívení stránky si můžete všimnout portrétu jednotlivých lidí ve vesmíru, jejich stráveného času zde, seznamu věcí, například celkového počtu záchodů a aktivních robotů, kteří zkoumají vesmír, který je nad rámec lidských sil.

Mohlo by vás zajímat:  Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil unikátní jev. Srážka galaxií by se mohla dotknout i planety Země

WISS shromažďuje skvělé statistiky například o tom, kdo nejdéle se nachází ve vesmíru, a další čísla. Sandlin je nadšenec a jeho stránka obsahuje také různá videa ohledně průzkumů.

Zdroj obrázku: Freepik

Space In Browser

Space In Browser nabízí unikátní možnost, jak prozkoumat to nejlepší prostřednictvím prohlížeče. Předem upozorňujeme, že použitím mobilního telefonu ztratíte na zážitku, vhodnější je prohlížení na počítači nebo notebooku. Stránka je stále nová a vývojář slibuje nové dodatky. Z velké části můžete prozkoumat Zemi, objekty na oběžné dráze, Měsíc a Mars. Kliknutím na kterýkoli z těchto objektů je zaostříte. Můžete je otáčet, abyste viděli různé aspekty toho, jak vypadají, a zároveň získali informace o nich.

Mohlo by vás zajímat:  OneWeb vypustil na oběžnou dráhu dalších 34 satelitů. Vize dostupného internetu pro každého se plní

Kliknutím na Měsíc najdete data ohledně všech misí Apolla, které NASA provedla. Klikněte na misi a místo jejího přistání bude zobrazeno na Měsíci. Dokonce můžete slyšet i projev amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, který zahájil daný program. Celkové spojení nabízí unikátní pohled na vesmír.

NASA’s Eyes

NASA’s Eye patří k nejlepším internetovým stránkám pro cestování napříč vesmírem skrze váš internetový prohlížeč. Zakládá se na reálných datech ze satelitu a snímků pořízených teleskopy, společně s vykresleným vědeckým vizualizačním studiem NASA poskytuje Eyes nevšední pohled na vesmír z vašeho prohlížeče.

Mohlo by vás zajímat:  Trosky z čínské rakety dopadly na několik míst jihovýchodní Asie. Nejedná se přitom o první případ

Hlavními exponáty jsou sluneční soustava, asteroidy kolem Země, exoplanety a Země. Každý objekt je nabízen v 3D režimu, kde můžete objekty přibližovat, posouvat, otáčet, klikat na ně pro zjištění více infa. Pokud si nainstalujete samotnou aplikaci, tak ta nabízí podrobnější informace.

Zdroj: https://eyes.nasa.gov, https://spaceinbrowser.com, https://whoisinspace.com