Online svět je plný nástrah především pro děti. Pomozte jim zůstat v bezpečí

Online svět je plný nástrah především pro děti. Pomozte jim zůstat v bezpečí

Internet je místo zábavy, informací, ale také mnohých nebezpečí, zvláště pro děti. Jakým rizikům musí čelit děti a jak je před nimi ochránit?

Být rodičem je těžké, naší povinností je dítě vychovat, pečovat o něj, živit a chránit před nebezpečím. Musíte být ostražití, jelikož online svět může být stejně nebezpečný jako svět venku. Ochrana dítěte se tak stává prací na plný závazek. Jaká nebezpečí číhají na vaše děti?

Zjistěte, jaké sociální sítě používá

Internet je obrovské místo, které nabízí nespočet různých webových stránek a zákoutí, o kterých nemáme ani ponětí. Když si představíme sociální sítě, tak se nám vybaví především Facebook, Snapchat, Instagram, ale to není vše, existují tisíce dalších. Rodiče chtějí respektovat soukromí dítěte, ale málokdy mají ponětí, s kým si opravdu píšou. Většina dětí nerada nechává rodiče nahlížet do svého soukromí, ale samy opravdu kolikrát ani neví, jestli osoba na druhé straně je opravdu tou, za kterou se vydává.

Mohlo by vás zajímat:  Co se stane s duší po smrti, neví nikdo. Víme však, jaké změny čekají lidské tělo
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké nebezpečí hrozí

Jakmile vaše dítě jednou zavítá do těchto vod, jenom těžko se mu bude chtít zpátky. Najednou se může bavit s různými lidmi o tématech, která nemůže řešit s rodiči nebo přáteli okolo. Získá tak nové virtuální přátele. Jenomže ne vše je tak růžové, jak by se zdálo. Můžou na ně číhat především:

  • nebezpečné výzvy,
  • nezdravé chování,
  • šikana,
  • sexuální útoky,
  • vydírání.

Jak zajistit bezpečí pro vaše dítě?

Udržet potomka v bezpečí v online světě je náročné a vyžaduje mnoho úsilí a hlavně důvěry mezi vámi. Můžete sledovat stránky, na které chodí. V případě navštěvování potencionálně nebezpečných stránek je můžete zablokovat. Můžete také jejich provoz omezit jen na společný počítač nebo tablet, kde nastavíte rodičovský zámek a můžete zamezit nechtěnému kontaktu.

Mohlo by vás zajímat:  Do letadla si přibalit nemůžeme všechno. Aerolinky mají přísná pravidla

Ze všeho nejdůležitější je vzájemná komunikacedůvěra. Mluvte se svými dětmi o možných nebezpečích a co se může stát v případě navštěvování zmíněných stránek. Děti nejsou hloupé, ale můžou být naivní, protože si lehce představí, že v online světě se jim nic fyzicky nemůže stát, ale zapomínají na možné psychické potíže a další důsledky spojené s online prostředím.

Zdroj: https://www.parentcircle.com/internet-online-dangers-for-children/article