Google vyhledávač může uživatele přesunout rovnou na podvodnou stránku. Ostražitost se vždy vyplatí

Dávejte si pozor při vyhledávání na serveru Google. Můžete totiž tvrdě narazit na první výsledky, které se sice tváří jako bezpečné a běžné stránky, ve skutečnosti se může jednat o podvod, jehož jediným cílem je získání údajů ze správce hesel a další data.

Stránka s výsledky na Google už není tím, čím kdysi bývala. V prvních dnech jste si mohli všimnout, že na vás vyskočily relevantní výsledky dle algoritmu, takže jste našli nejlepší možnou odpověď. V poslední době to vypadá spíše na to, abyste viděli, co Google sám chce. Může se jednat o podobné otázky ve výsledcích vyhledávání.

Mohlo by vás zajímat:  Vědci odhadli, za jak dlouho bude Země neobyvatelná. Katastrofa je blíž, než se předpokládalo

Kupování reklam kyberzločinci

Dnešní reklamy jsou čím dál tím více propracovanější a není divu, že si různí podvodníci kupují právě reklamní bloky na Google. Stačí velice málo k tomu, aby někdo získal vaše údaje, například pro přístup do Microsoft Outlook. Podvodníkům stačí si koupit reklamní blok s motivem Outlooku, vy si mezitím zadáte do vyhledávače „outlook“ a přihlásíte se. Jakmile vyplníte přihlašovací údaje, podvodník získá vaše přihlašovací údaje. Jak snadné, že?

Zdroj obrázku: Freepik

Jakým způsobem pracují podvodníci

Zločinci ale nepátrají pouze po přihlašovacích údajích z jednotlivých stránek. Tito zločinci jdou samozřejmě dál a cílí především na online správce hesel. Jsou si totiž vědomi, že spousta uživatelů využívá správce hesel a jejich možnosti unikátních uživatelských jmen a hesel. Proto vzniká spousta falešných stránek podobných správcům hesel, kde po poskytnutí údajů může nastat problém.

Mohlo by vás zajímat:  Čtyři tipy, jak se lépe připravit na schůzi. Z dobrého jednání můžou vytěžit všichni

Jak se chránit

Nejjednodušším způsobem je zůstat ostražitý a vyhýbat se stránkám, na kterých vidíte „reklama“ či „sponzorováno“. Nemáte totiž žádnou záruku, kde skončíte. Skutečná adresa URL by se měla zobrazit pod samotným výsledkem vyhledávání. Pro blokaci můžete využít různá rozšíření pro webové prohlížeče. Když už chcete navštívit konkrétní stránky, je lepší určitě zadat přímo URL adresu než jít cestou přes vyhledávač. Můžete si vytvořit záložky pro snadnější přístup.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/technology/2022/09/16/scams-search-ads/