Textové aplikace mohou sledovat polohu zařízení. Předejde tomu změna nastavení

Osobní soukromí je velice důležitý prvek ochrany. Jestli jste přemýšleli, zda vás může aplikace pro zasílání zpráv sledovat, pak ano, může. Možná vás to překvapuje, ale nejedná se o žádný velký problém. Je důležité vědět, jak přesně funguje sledování polohy v oblíbených aplikacích pro zasílání zpráv a jaká jsou související rizika.

Jakým způsobem vás aplikace sledují

Když se zamyslíte, hodně aplikací vyžaduje přístup k vaší poloze. Jedná se tak především o aplikace nabízející dovoz jídla, aby mohly aktualizovat aktuální nabídku a dostupnost rozvozu. Aplikace pro zasílání zpráv vás tedy mohou snadno sledovat a tyto informace od vás shromažďovat hned několika způsoby.

Mohlo by vás zajímat:  Zvyšte svou úroveň zabezpečení Apple ID na maximální možnou úroveň

Jedním z nejjednodušších způsobů je žádost samotné aplikace o zapnutí polohy a udělení oprávnění k přístupu. Jakmile udělíte oprávnění, tak funkce GPS umožní aplikaci získat přístup k poloze. Jedná se také například o sdílení polohy přes textovou aplikaci (WhatsApp, SMS, iMessage…). Informace mohou aplikace získat pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth. Například Instagram na základě pořízení fotky. Twitter používá algoritmy k poskytování obsahu vašeho zdroje na základě polohy. Dalším viníkem je IP adresa.

Zdroj obrázku: Freepik

Možná rizika

Panuje zde riziko spojené se sledováním polohy pomocí aplikace pro zasílání zpráv. V prosinci 2022 utrpěl Twitter útok, kdy unikla data. Poškozeno bylo asi 400 milionů účtů. Tím se zvyšuje riziko získání vašich údajů o poloze do nesprávných rukou. Tato data mohou být zneužita pro neustálé sledování, předstírání identity nebo páchání zločinů proti vám.

Mohlo by vás zajímat:  Zjistěte, jak je na tom baterie ve vašem notebooku ještě předtím, než vám dá nadobro sbohem

Jak se chránit

Nejefektivnější způsob pro okamžité zastavení sledování polohy je zapnutí režimu Letadlo. Bohužel tento režim blokuje také příchozí hovory a datové připojení. Co ale můžete udělat dále, to je:

  • vypnutí polohy vašeho telefonu,
  • použití VPN (virtuální privátní síť),
  • soukromý prohlížeč.

Pro vypnutí polohy telefonu najeďte do Nastavení -> Aplikace -> WhatsApp (nebo jiná aplikace) -> Oprávnění -> Umístění -> Odmítnout.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/how-smartphone-apps-know-location/