Solární ohřívač udrží vodu v bazénu příjemně teplou. Vyrobte si vlastní kolektor podle jednoduchého návodu

Osvěžující teplá koupel v chladném dni, jak hezká představa. I když v něm nebude teplá voda jako v klasické vířivce, tak si dokážeme užít pohodlné koupání v chladnějších letních večerech. Solární ohřívač je cenově dostupný, pohodlný a snadno se ovládá. Pokud si jej postavíte vlastními silami, snížíte náklady a ušetříte tak své finance.

Ohřívač bazénu

Bazénový ohřívač vypustí bazén, dopraví vodu do akumulační nádrže a poté jej opět napustí teplou vodou. I když bude venku chladno, uvnitř bazénu bude příjemná teplota díky střídavému proudění studené a teplé vody. Solární ohřívač vody je ekologickým způsobem ohřevu bazénu, protože běží na obnovitelné energii slunečního světla. V porovnání s elektrickými a plynovými ohřívači jsou solární méně výkonné, ale jsou levné a snadno se staví.

Mohlo by vás zajímat:  Předinstalovaným aplikacím v telefonech Samsung se jde jednoduše vyhnout

Existují tři hlavní přístupy, jak vybudovat funkční solární bazénový ohřívač, založené na typu solárního kolektoru:

  • plochý kolektor,
  • vakuový trubicový kolektor,
  • dávkový kolektor.
Zdroj obrázku: Freepik

Plochý kolektor

Tato metoda je nejoblíbenějším způsobem výstavby solárního ohřívače bazénu. Budete potřebovat tmavý a rovný povrch (hliníkový či měděný plech), který se bude zahřívat pomocí slunečního záření, a tato energie se přenáší do bazénu, aby se zvýšila teplota. Tento způsob je levný, snadný a jeho údržba nenáročná. Ploché kolektory se instalují čelem k rovníku. Na spodní a boční straně plechu je izolace, aby se minimalizovaly ztráty tepla. Návod, jak si postavit svůj vlastní solární ohřívač bazénu s plochým kolektorem, najdete na tomto odkaze.

Mohlo by vás zajímat:  Změnit e-mailovou adresu v Instagramu jde lehce. S naším návodem to zvládnete během pár vteřin

Sběrač vakuových trubic

Vakuový trubicový kolektor je solární systém se sérií skleněných trubic obsahujících měděnou tyč nebo trubku. Vzduch v těchto trubicích je odstraněn, aby vzniklo vakuum. Dusičnan hlinitý nebo nitrid titanu se nanáší do vnitřku skleněné trubice, aby se maximalizovala absorpce slunečního světla. Vakuové kolektory bývají dražší než ploché kolektory, vyžadují však méně údržby a po instalaci vám mohou sloužit léta.

Návod, jak si postavit vlastní ohřívač bazénu na tento způsob, najdete zde.

Zdroj: https://www.instructables.com/DIY-Solar-Pool-Heater/ https://www.youtube.com/watch?v=hg5Qdot0QY8