Nizozemská organizace bojuje za legalizaci eutanazie pomocí sebevražedné pilulky

Nizozemská organizace bojuje za legalizaci eutanazie pomocí sebevražedné pilulky

Eutanazie je velmi kontroverzní téma. Velké emoce vzbuzuje i v Nizozemsku, kde se zrodila Nizozemská asociace pro dobrovolné ukončení života. Tato organizace nyní usiluje o legalizaci sebevražedné pilulky, a to i bez souhlasu lékaře a bez jeho přítomnosti. V současné době je možné si takové tablety objednat z Číny nebo Mexika, jsou ale stavěné mimo zákon.

V současnosti může eutanazii povolit jen lékař

Souhlas se smrtí mohou v Nizozemsku nyní udělit pouze lékaři. Ti často odmítají z etických nebo morálních důvodů. Organizace usiluje o to, aby nevyléčitelně nemocní lidé mohli ukončit svůj život i sami v pohodlí domova. Chce, aby pilulky byly široce a legálně dostupné stejně jako například antikoncepce.

Mohlo by vás zajímat:  Bernard se ptá na kvalitu piva zákazníků přímo u výčepu

Organizace odmítá, že by chtěla napomáhat zdravým lidem k odchodu z tohoto světa. Přesto se tato myšlenka odpůrcům eutanazie nelíbí. Domnívají se, že nekontrolovaný přístup k tomuto typu pilulek může vést k situaci, když se dostanou do rukou zločinců, kteří jimi ublíží svým obětem. Pilulka se může stát i nástrojem, jak odstranit politické oponenty.

Odpůrci se obávají zneužití pilulky

Pro tento argument svědčí to, že po použití pilulky by nikdo neměl zpětně kontrolovat, proč se osoba rozhodla vzít si život. Takový přístup nahrává i duševně nemocným lidem nebo pacientům trpícím depresí, kteří by si mohli ublížit a přivodit si smrt místo toho, aby se ze svého stavu snažili vyléčit. V neposlední řadě by mohlo dojít k prostému omylu a k nevědomému požití pilulky místo jiné.

Mohlo by vás zajímat:  Američané chtějí vybudovat větrné farmy v Baltském moři

Odpůrci dávají i jiné příklady – například to, že opilý kolega dá jinému do sklenice sebevražednou pilulku a nevědomky ho zabije. Ředitel Nizozemské asociace pro dobrovolné ukončení života se mezitím domnívá, že právo na eutanazii legalizované v roce 2001 v Nizozemsku zatím nebylo zneužito, proto je nyní vhodný čas ho upravit. Zmíněné situace podle něj budou okrajové a neměli bychom se jich obávat.

Zdroj: https://www.dw.com/en/head-of-dutch-right-to-die-group-arrested/a-59357235