V Číně postavili největší větrnou turbínu v historii

V Číně postavili největší větrnou turbínu v historii

Amerika sice patří mezi velmoci, ale v některých oblastech ji na paty šlape Čína, která se snaží prosadit v mnoha oblastech. Jednou z nich jsou také větrné turbíny – Čína se chystá postavit tu největší na světě. Není to však jen o velikosti.

Čína vlastní turbínu Haliade-X, která je zatím největší

Společnost General Electric vyrábí turbínu Haliade-X, která patří mezi největší, které na světě existují. Brzy se ale chystá renovace, a díky ní bude ještě větší a efektivnější. Nebude to žádné zařízená ze Spojených států. Revoluci oznámila znovu Čína, které chce z trůnu sesadit právě Ameriku.

Mohlo by vás zajímat:  Těžba kryptoměn je spojena s vysokou energetickou spotřebou

Projekt se nazývá MySE 16.0-242 a jeho součástí je stavba turbíny, která by měla být vysoká 262 metrů. Abyste si turbínu mohli porovnat, Palác kultury a vědy měří 231 metrů. Rotor bude dlouhý 242 metrů, lopatky turbíny 118 metrů. Kapacitou bude turbína také velikánem, dosáhne 16 MW, a díky tomu bude energie moci proudit až do 20 tisíc domácností. Dnešní Haliade-X nabízí kapacitu 13 MW, délka rotoru je 220 metrů.

Největší turbína bude moci urychlit proces výroby větrné energie

Nová turbína vyrobená v Číně bude k prodeji i v dalších zemích světa. Díky ní se sníží emise CO2 do atmosféry až o 1,6 milionu tun. Vzhledem k tomu, že se bude prodávat po celém světě, bude ovlivněna konkurence. Je tak možné, že cena za turbínu bude nižší, než se očekává. Prototyp by se měl postavit již v příštím roce.

Mohlo by vás zajímat:  Pět důvodů, proč vyhodit staré žárovky. LED světla jsou úspornější, bezpečnější i účinnější

Největší turbína MySE 16.0-242 by se měla začít komercializovat v roce 2024. Americká společnost ale také pracuje na turbínách, které by měly být konkurence schopné. Vysoké by měly být kolem 480 metrů, kapacita by měla dosáhnout 50 MW a ročně by měly vyrobit až 268 GWh elektřiny. Za několik let se tak uvidí, jaký kontinent je ve výrobě větrných turbín lepší. Nejdůležitější ale bude, aby přinesla mnoho užitku a pomohla nejen lidem, ale také firmám, které její energii budou využívat.

Zdroj: https://www.imeche.org/news/news-article/chinese-firm-unveils-world-s-biggest-wind-turbine