Dočkáme se omezení rychlosti na dálnicích? OSN je pro

Dočkáme se omezení rychlosti na dálnicích? OSN je pro

Organizace spojených národů chce omezit rychlost na dálnicích na 100 km/h. Tím chce bojovat za lidské životy, které jsou kvůli vysoké rychlosti a nepozornost řidičů velmi často v ohrožení. Každý rok na silnicích zemře 1,3 milionu lidí a OSN chce omezit nejen rychlost vozidel, ale celkově také provoz na silnicích. Navíc to může mít pozitivní dopad také na životní prostředí.

Během následujících let by se měla situace na silnicích zlepšit

V letech 2022-2030 se očekává, že by se měla zlepšit bezpečnost silničního provozu. Bohužel se ale musí učinit kroky, které se možná některým řidičům nebudou líbit. Jedním z nich je omezení maximální povolené rychlosti na pouhých 100 km/h, co se týče dálnic. Na státních silnicích by se mělo jednat o rychlost 80 km/h a ve městech na 30 km/h. Pro mnohé řidiče je ale toto nařízení absurdní, zpomalí se provoz, lidé budou ještě více nervózní a nehody budou i tak.

Mohlo by vás zajímat:  Na spotřebu vozu má vliv nejen styl jízdy

OSN to vysvětlila tak, že počet automobilů rychle roste a je potřeba, aby se nehody a také oběti snížily na minimum. Vyspělé i rozvojové země s tímto tvrzením ale nesouhlasí, protože si to nemohou dovolit. Většina z nich trpí demografickou krizí, lidská populace bude každým rokem ubývat, což je viditelné už teď.

Novinky v automobilech – černá skříňka jako v letadle

Předpisy by se měly změnit už v květnu následujícího roku. Podle nich se bude již v továrnách instalovat například systém, který rozpozná chodce nebo cyklistu, také se do aut přidají inteligentní asistenti rychlosti nebo systém nouzového brzdění. Od července roku 2022 se pak můžete „těšit“ na černé skříňky, jako je znáte z letadel. Ty by měly zaznamenat činnost systémů v reálném čase. V případě nehody pak bude policie vědět, co se dělo až do doby, než se nehoda stala.

Mohlo by vás zajímat:  "Koupil jsem auto v základní výbavě jen proto, abych se vyhnul elektronické ruční brzdě." Je to krok špatným směrem

OSN ale zdůraznila, že kromě nových bezpečnostních systémů je potřeba také omezit rychlost na silnicích a dálnicích. Bude se tím snižovat také množství emisí, které jdou do atmosféry a životní prostředí tak bude ušetřeno. OSN chce bojovat proti klimatickým změnám, které postupně nastávají a jedním z řešení je právě omezení rychlosti.

Zdroj: https://geekweek.interia.pl/motoryzacja/news-onz-chce-ograniczenia-predkosci-na-autostradach-do-100-km-h,nId,5630764