Někdejší ropná velmoc stojí na pokraji zkázy. Krize ve Venezuele se stále prohlubuje

Někdejší ropná velmoc stojí na pokraji zkázy. Krize ve Venezuele se stále prohlubuje

O Venezuele není v posledních letech vůbec slyšet, a pokud ano, nejedná se o pozitivní informace. Hospodářská, ale také politická krize sužuje tuto zemi a v posledních desítkách let se tak stává oblastí, do které turisté už nezavítají. Venezuela přitom patří mezi země, které mají obrovské zásoby ropy.

Dnes musí ropu dovážet, z bohaté země se stala země chudoby

Venezuela je zemí, kde vládne mafie. Je sice třikrát větší než Polsko, ale má kolem 30 milionů obyvatel. Není možné uvést opravdový počet osob, protože hodně lidí emigruje právě kvůli krizi, která zemi sužuje už několik let. Každý den podle odhadů odejde ze země až 5 tisíc lidí, nejvíce do Kolumbie, která s Venezuelou sousedí. V zemi je po celý rok velmi velké teplo.

Mohlo by vás zajímat:  Nová televize od LG překvapila v mnoha směrech

Venezuela dříve patřila k velmocem, co se týče těžby surové ropy. Na objemu vývozu paliva se projevila nejen krize, ale také další faktory. Ve srovnání s rokem 2019 se propadl vývoz až o 51 %. Bohužel hospodářství ve Venezuele se drží pouze za pomoci ostatních zemí, a to především Číny, Ruska nebo Kuby. Vypadá to, že těžba a hlavně dodávky surové ropy už nebudou v takovém množství jako dřív. Venezuela se tím vrátila do 40. let.

Zdroj obrázku: Freepik

V posledních měsících se cena za paliva prudce zvedla

Už na začátku minulého roku jsme mohli sledovat, jak stoupá cena nejen benzinu, ale také nafty. Bohužel to každý pocítil ve své peněžence, nyní to ale vypadá, že by další nárůst cen přijít neměl, a pokud ano, nebude tak markantní, jako tomu bylo před rokem. Venezuela se bude muset popasovat nejen s politickou a hospodářskou krizí, ale bude muset přijít s dobrým strategickým plánem, jak neklidnou situaci v zemi stabilizovat.

Mohlo by vás zajímat:  Salvador zažívá významný růst cestovního ruchu. Uznání bitcoinu jako platidla láká turisty

Těžba ropných polí v zemi začala v době, kdy bylo všechno ještě na začátku a o ropě skoro nikdo nevěděl. Tempo produkce se ale nakonec zvyšovalo tak rychle, že se Venezuela stala na tomto poli jedním z největších dodavatelů na celém světě. Bohužel, zisky pak postupně klesaly a po různých změnách ve vedení státu se nakonec Venezuela stala velmi chudou zemí, kterou zmítá hospodářská krize.

Zdroj: https://www.cfr.org/backgrounder/venezuela-crisis, https://www.france24.com/en/tv-shows/revisited/20220218-venezuela-grapples-with-endless-crisis