Planeta Venuše je do jisté míry velmi podobá naší Zemi, jenže na jejím povrchu je to učiněné peklo a žádný organismus ze Země by zde nevydržel žít. Vědci jsou přesvědčeni, že na Venuši kdysi mohl být život a stav, v jakém se nyní tato planeta nachází, byl způsoben masivním vulkanismem.
Vědci studovali i vulkanismus na Zemi a došli k tomu, že takto během krátké chvíle vznikly magmatické provincie. Což jsou místa, kde můžeme najít obrovské masy vyvřelých hornin, které vznikly v dané oblasti velmi rychle. Tyto provincie se navíc objevují pouze za předpokladu, že v zemské kůře došlo k trhlině. Tím se uvolní ohromné množství skleníkových plynů, které mohou rozvrátit celý klimatický systém planety.
Jedna taková magmatická erupce planetu nevyhladí
Když se podíváme do historie, vědci připomínají, že pády nebeských těles nemohou z většiny za vymírání, ale jsou to právě magmatické erupce. Tyto vulkanické události podle všeho vznikají naprosto náhodně a není dokázaná jakákoliv souvislost s čímkoliv. Jedna jediná taková vulkanická provincie nedokáže ovlivnit planetární klima, ale pokud by se jich najednou sešlo více, pak máme velký problém a to se možná stalo i na již zmíněné Venuši.
Vědci jsou přesvědčeni, že pokud se těchto událostí sejde najednou více, pak bude jejich dopad na klima přímo katastrofický. Skleníkový efekt by byl nezadržitelný a bylo by zde takové horko, že by se začaly vypařovat oceány. Vzhledem k obrovskému množství páry by už byla katastrofa dokonána.
Prozatím se tomu na naší planetě úspěšně vyhýbáme, ale jelikož tuto událost nejde nijak předem předpovědět, musíme být stále připraveni na nejhorší. Když se podíváme na planetu Venuši, pak jsou zde patrné pozůstatky vulkánů a proto scénář, který jsme si dnes představili, nemusí být tak daleko od reality. Pravdu se dozvíme pravděpodobně až v den, kdy se podaří důkladně prozkoumat Venuši.
Zdroj: https://www.universetoday.com/155746/volcanoes-may-have-killed-venus-with-a-runaway-greenhouse-and-almost-the-earth-too/