Problém chytrého oblečení má být vyřešen. Součástí budou baterie, které lze bez problémů vyprat

Problém chytrého oblečení má být vyřešen. Součástí budou baterie, které lze bez problémů vyprat

Elektronika je čím dál pokročilejší. Dnes už najdete pračky, sušičky nebo ledničky, které jsou dokonce tak chytré, že vám snad otevřou dveře. Jsou to pomocníky, bez kterých si neumíme představit svůj život. Baterie jsou skvělým předmětem, kterým můžete pohánět nejen dětské hračky, ale také ovladače nebo lampičky. A také musí být zdrojem energie pro různé chytré oblečení, které může brzy nahradit chytré hodinky a například monitorovat zdravotní stav, teplotu, aktivitu nebo řadu dalších věcí.

Flexibilní baterie budoucnosti

Aby elektronika fungovala, musí mít svůj zdroj energie. Oblečení, které bude takzvaně chytré, se navíc bude muset prát, a proto je nutné, aby byly baterie v něm omyvatelné. Sice by se mohly před praním vyndat, je to ale složitější proces a vědci raději vymýšlejí, jak takovou baterii vytvořit. Dnes už existují flexibilní baterie, které můžete hodit do pračky a nic se jim nestane. V průběhu let jste mohli vidět ohledně baterií mnohé vynálezy.

Mohlo by vás zajímat:  Vyklápěcí telefony získávají znovu na popularitě

Některé baterie mohou velmi usnadnit život. Hodí se například do přístrojů, které nám chrání srdce, ale bohužel hodně z nich při kontaktu s vodou ztrácí svou funkčnost. Dočkáme se takových baterií, které vydrží vodu a budou se moci vyprat? Technologický pokrok nezastavíme a vypadá to, že baterie budoucnosti vydrží opravdu hodně. Ještě před pár lety byste si ale ťukali na čelo, že něco takového možné není.

Výzkumníci museli změnit způsob výroby baterie

Místo klasických baterií zkoumali alternativu složenou ze zinku a oxidu manganičitého – je to levnější a bezpečnější varianta. Takové baterie pak byly rozemlety na miniaturní částečky a poté pomocí polymeru vytvořily ultratenké vrstvy, které se daly stohovat. Výsledkem jsou pak baterie, které jsou nejen flexibilní, ale dají se vyprat. Nebude jim hrozit žádné vytékání a bezpečně projdou pracím procesem.

Mohlo by vás zajímat:  V Google mapách má každá barva dobrý význam. Informuje o provozu i blízkém parkovišti

Podle expertů by měly baterie vydržet až 39 pracích cyklů v klasické domácnosti, ale můžete je hodit také do průmyslových praček. Baterie jsou zatím pouze prototypy, které se testují, už nyní ale můžete zodpovědět otázku, zda mají šanci se na trhu uchytit. Bude to novodobý vynález, který potěší nejednoho člověka.

Zdroj: https://geekweek.interia.pl/technologia/news-elastyczne-baterie-nadajace-sie-do-prania-przelom-w-zakresie,nId,5699193