V měsíční půdě dokážou růst pozemské rostliny. Výsledky experimentu vědcům vyrazily dech

V měsíční půdě dokážou růst pozemské rostliny. Výsledky experimentu vědcům vyrazily dech

Položili jste si někdy otázku, zda mohou v měsíční půdě růst rostliny? Pokud ano, tak pro vás dnes máme jasnou odpověď. V polovině května letošního roku byla totiž zveřejněna studie, která seznamuje s experimentem, během kterého byly vzorky měsíční půdy použity k pěstování rostlin.

K tomuto experimentu byla vybrána rostlina jménem huseníček rolní. Tato rostlina dokázala ve vzorcích měsíční půdy nejen přežít, ale dokonce i růst. Kromě měsíční půdy bylo v experimentu použito i šestnáct vzorků sopečného popela, který byl odebrán na Zemi. Všechny tyto vzorky byly následně srovnávány mezi sebou, aby se dalo zjistit, zda je v těchto podmínkách možné cokoliv vypěstovat.

Mohlo by vás zajímat:  Fascinující podobnost mezi lidským mozkem a vesmírem: pro síť neuronů i galaxie platí stejné zákony

A jaký byl výsledek?

Za rok, který tento experiment trval, vědci bedlivě zkoumali každý pokrok a odebírali vzorky půdy. A došli opravdu k fantastickým výsledkům. I když měly vzorky měsíční půdy a sopečného popela téměř stejné minerální složení, výsledky byly úplně jiné. Rostlinám se v každé dařilo úplně jinak. Rostliny, které byly zasazeny v měsíční půdě, měly stejný tvar a barvu, navíc u některých z nich byla zjištěna červená pigmentace.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč byl zvolen zrovna huseníček rolní?

Po dlouhém zkoumání, která rostlina by byla pro tento experiment nejvhodnější, vyšla právě tato. Byla vybrána hned z několik důvodů. Jedním z nich je i to, že tato rostlina je velmi dobře prozkoumána, jelikož se s ní pracuje dost často. Víme o ní tedy opravdu mnoho. Druhý důvod, proč zrovna huseníček, je jeho malý vzrůst, což znamená, že k růstu mu bude stačit malý kousek půdy. Navíc v neposlední řadě tato rostlina bývá používána k vesmírným experimentům posledních dvacet let.

Mohlo by vás zajímat:  UFO nepřestává fascinovat i děsit. Odborníci stále hledají odpovědi

Co z experimentu nakonec vyplynulo?

Dozvěděli jsme se prostý fakt, a to, že měsíční půda je pro pěstování mnohem méně vhodná na rozdíl od sopečného popela. To samozřejmě nic nemění na tom, že rostlina vyrostla i v měsíční půdě, a my tak již víme, že i zde může něco vyrůst.

Zdroj: https://www.nasa.gov/feature/biological-physical/scientists-grow-plants-in-soil-from-the-moon