Spánek patří k velice důležitým procesům našeho těla. Je nezbytný pro správné fungování, proto když je narušen, můžeme sledovat negativní změny na svém těle, psychice a náladě. Nespavost může vyvolávat příliš velký přísun modrého světla obrazovek zařízení (televize, tabletu, notebooku, mobilního telefonu atd.). Navíc podle některých studií může modré světlo spustit tvorbu jedovatých molekul ve fotoreceptorových buňkách sítnice. Tyto molekuly mohou urychlit degeneraci zraku.
I když je zapotřebí dalších výzkumů, aby bylo toto tvrzení potvrzeno nebo vyvráceno, je nicméně pravda, že má vyzařující modré světlo vliv na spánek, jelikož ho tělo vnímá jako denní světlo a může narušit přirozený cirkadiánní rytmus našeho těla, a sníží tak i množství produkovaného melatoninu. Jak můžeme vyřešit tento problém?
Filtr modrého světla
Mnoho nových televizorů je vybaveno filtrem modrého světla, který můžete zapnout. Filtr upravuje barvy na teplejší, které podporují tvorbu melatoninu. Chcete-li zapnout tento filtr, budete muset najet do Nastavení a zvolit možnost Zobrazit. Poté vyhledejte filtr modrého světla pro jeho aktivaci. Pokud jej nemůžete najít, využijte služeb návodu a hledejte. Jestliže televizor neoplývá touto možností, pořiďte si filtry modrého světla, jež můžete přilepit na obrazovku a změnit tak barvu světla či blokovat modré světlo.
Použijte projektor nebo brýle
Další alternativou je použití projektoru místo obrazovky. Projektor odráží světlo na stěnu nebo plátno místo vašich očí. Projektory tak sníží množství vyzařovaného modrého světla.
Za zmínku stojí také pořízení brýlí, které blokují modré světlo, takže se k očím dostane méně světla. Všechny informace ohledně typu brýlí a jejich účinků se dočtete všemožně na internetu nebo se můžete zeptat očního lékaře či v optice. Každopádně teď, když už víte, jaký dopad má modré světlo, měli byste využít některé z rad a dbát na prevenci.
Zdroj: https://www.everydayhealth.com/sleep/blue-light-what-is-it-and-how-does-it-affect-your-sleep/