Umělá inteligence v podobě ChatGPT nedokáže nahradit lékařskou diagnostiku

ChatGPT je umělá inteligence, která zatím nenahrazuje práci člověka, zejména v odborné sféře. I když je jeho úroveň lepší a lepší, nenabízí stoprocentně pravdivé výsledky, což může způsobit problémy. Stále více lidí využívá služeb umělé inteligence k nejrůznějším požadavkům. Pozor byste měli ale dávat na sdílení svých osobních informací. Při zdravotních potížích byste měli navštívit lékaře, místo abyste se ptali ChatGPT a slepě mu důvěřovali. Proč stále nemůžeme věřit umělé inteligenci?

Neodbornost

Jako první by vás mělo napadnout, že umělá inteligence neoplývá odbornými znalostmi, jaké mají lékaři. ChatGPT nemá přímý přístupinternetu. Jeho data jsou čerpána na základě mnoha zdrojů (knihy, webové stránky atd.). Princip spočívá v generování vámi napsaného textu, aby vám poskytl uspokojující odpověď. Rozhodně však není vybaven odbornými znalostmi, aby vám poradil, jak provést operaci, nebo řekl, o jakou nemoc se jedná.

Mohlo by vás zajímat:  Magických 90 minut: Odborník na spánek radí, kdy je nejlepší vypnout televizi
Zdroj obrázku: Freepik

Absence vyšetření

Dalším kamenem úrazu je absence vyšetření. Když vám něco je, je potřeba, aby vás prohlédl lékař, což přes virtuální svět nefunguje, že? Lékaři využívají různé přístroje a své znalosti pro to, aby vám určili diagnostiku a následné řešení nebo léčení. Jediné, k čemu je chatbot v tomto ohledu dobrý, je to, že vám může vygenerovat podle vámi napsaných příznaků, o jakou nemoc by se mohlo jednat. Určitě to ale neberte jako hotovou věc a raději navštivte doktora.

Jazykový model UI

ChatGPT je jazykový model a ten funguje na bázi generování a zobecňování textu. Určitě jeho účel neslouží pro zkoumání a studování aktuálního stavu pacienta. A i v tomto ohledu se má stále co učit. Určitě lze poznat, že se jedná o vygenerovaný text, než že by šlo o text psaný člověkem.

I když toto tvrzení opakujeme po několikáté, rozhodně neupřednostňujte umělou inteligenci před reálným vyšetřením v případě zdravotních obtíží. Tento nástroj může posloužit k identifikaci problému po napsání příznaků, ale nezaručuje to pravdivé tvrzení. V tomto ohledu má ChatGPT lepší využití v jiných případech.

Zdroj: https://thechainsaw.com/business/chatgpt-ai-healthcare-doctor/