Nedělnímu stresu spojenému s pracovními povinnostmi předejdou zdravé návyky

Klasický pracovní týden trvá od pondělí do pátku. Jakmile v pátek skončíte, máte před sebou dva a půl dne volna, pokud tedy bereme klasickou pracovní dobu. První dny volna můžete trávit jakkoliv, odpočinkem, sportem, výletem nebo odreagováním ve společnosti. Ale ať už jste mladí, nebo starší, jedno máme většinou společné, a to neděli, kterou můžeme označit za „nejvíce nenáviděný den“. Podle průzkumu drtivá většina lidí trpí úzkostí z toho, že další den musí do práce. Jaký je recept na to, abyste se přestali obávat dalšího týdne a místo toho si začali užívat neděle?

Mohlo by vás zajímat:  Magických 90 minut: Odborník na spánek radí, kdy je nejlepší vypnout televizi

Buďte chytří

Velice důležitým krokem ke klidné neděli je, když každý den budete plnit úkoly tak, jak máte, a nebudete nechávat problémy, aby se hromadily. I malé potíže se mohou nakupit a později znamenat velký problém, proto se snažte uzavřít pracovní týden tím, že si splníte všechny úkoly. Jestli z nějakého důvodu nemůžete dokončit pracovní úkoly, sepište si v jednotlivých bodech osnovu, co má nejvyšší prioritu a kdy je potřeba dokončit jednotlivé úkoly. Když si uděláte systémpořádek, vytřídí se vám myšlenky a nebudete zahlceni a zbytečně si tak nebudete kazit neděli.

Totéž platí také pro domácnost. Po příchodu z práce nemusíte luxovat a uklízet každý den, ale můžete si úklid usnadnit některými kroky a udržovat pořádek tak, abyste se vyhnuli velkým akcím o víkendu, kdy budete uklízet celou domácnost.

Mohlo by vás zajímat:  Počítače a další moderní technologie mohou vést ke zhoršení duševního zdraví u seniorů
Zdroj obrázku: Freepik

Dopřejte si odpočinek

Skvělým způsobem, jak udržet mysl a tělo flexibilní, je poskytnutí dostatku odpočinku a zábavy pro snížení úrovně stresu, jenž se nakupí během pracovního týdne. Přísunem těchto činností snížíte stres a znemožníte tak jeho hromadění, které může vést k úzkostem na konci týdne.

Mějte pozitivní vyhlídky do budoucna

Jestli doteď byl váš život chaos a spíše továrna na náhodu, zkuste zasadit nějakou rutinu do svých dnů. Můžete začít postupně cvičit, zařadit kardio, učit se novým věcem (jazyky, řemeslo…) a dopřát si také kousek zábavy (hraní her, čtení knížek, sledování filmů, setkání s přáteli…). Důležitý je také odpočinekspánek, jak bylo zmíněno výše. Postupem času můžete přidat meditaci a vyhýbat se modrému světlu před spánkem. Zařazením těchto návyků zlepšíte kvalitu svého života a budete tak více odolní vůči stresu. Když zvládnete zařadit do svého života systém, dokážete to také v pracovním životě, což povede ke zlepšení myšlení, morálky a výkonu v práci.

Zdroj: https://www.verywellmind.com/what-are-the-sunday-scaries-5094087, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/work-related-stress, https://www.healthline.com/nutrition/16-ways-relieve-stress-anxiety, https://www.verywellmind.com/the-importance-of-keeping-a-routine-during-stressful-times-4802638