Kontaktu s malwarem se můžeme vyhnout správnou prevencí

Internet je skvělé místo, které v sobě skrývá spoustu hrozeb, pokud si nedáte pozor. Jednou z hrozeb je malware. Tento typ viru od nás získává cenná data, kazí naše soubory, zpomaluje systém, nebo dokonce i ovládá náš počítač. Vše má ale nějaký kořen a určitě se neobjeví v systému jako blesk z čistého nebe. Kde nejčastěji můžete přijít do kontaktu s malwarem a jak se před ním chránit?

E-mail

E-mailovou schránku má kdekdo. Denně do ní chodí desítky, ne-li více zpráv. Odesílatelé mohou být různí, záleží opravdu na tom, kde všude jste zaregistrovaní nebo komu jste dali svou e-mailovou adresu. Kromě textu obsahuje e-mail také různé přílohy nebo odkazy. Předtím, než se rozhodnete kliknout na odkaz nebo rozkliknout přílohu, zkontrolujte, od koho je, a také zkontrolujte samotný předmět, zda není podezřelý. Nevyplatí se otevírat soubory s koncovkou .exe, což může signalizovat právě malware. Někdy se může stát, že na předmět omylem kliknete, a proto se vyplatí udržovat antivirový program aktualizovaný.

Mohlo by vás zajímat:  Zelený cloud snižuje spotřebu energie a méně zatěžuje životní prostředí
Zdroj obrázku: Freepik

Falešné webové stránky

V e-mailu, ale nejenom tam, můžete narazit na stránky, které se tváří jako oficiální. Na první pohled byste měli rozpoznat, zda se jedná o oficiální stránky, nebo ne. Falešné webové stránky mívají v názvu adresy většinou nějakou hrubku, kterou nahrazují původní doménu. Například je možné, že narazíte na „FacebOok.com“ místo „Facebook.com“. Vyhýbejte se také různým odkazům, které vám přijdou e-mailem, že jste vyhráli cenu. Blbost, nikdo vám nic nedá zadarmo, takže nenaleťte na podvod.

Mohlo by vás zajímat:  Android telefony nabízí pro mobilní hraní tu nejlepší kvalitu. S výběrem pomůže několik parametrů

Různé případy s výskytem malwaru

Nejčastější výskyty máme za sebou, kde dále se setkáte s malwarem?

  • Stažený software
  • Torrenty
  • Vyměnitelná média
  • Špatný software

Prevence je jednoduchá, stačí se vyhýbat neověřeným zdrojům, nenavštěvovat nebezpečné stránky a nestahovat software, jenž je neoficiální. Udržujte svůj antivirový program aktuální a snažte se aktualizovat operační systém.

Zdroj: https://www.techtarget.com/searchsecurity/definition/malware