Na prohlížeči záleží. Provedený test ukázal jasné favority pro jednotlivé operační systémy

Výběr správného webového prohlížeče pro zařízení se může zdát na první pohled jako banální věc, ale pozor, každý prohlížeč má specifický vliv na vaše zařízení. Existují rozdíly v RAM a procesových zdrojích v jednotlivých prohlížečích. Jedním ze způsobů, jak tyto problémy vyřešit, je samotný upgrade hardwaru, ale tento krok znamená investice. Druhou možností je zvolit méně náročný prohlížeč.

Na základě výsledků testu, který probíhal identicky, můžeme zjistit nové poznatky o jednotlivých prohlížečích. Test spočíval ve spuštění stejných stránek a procesů bez přispění okolních aplikací. V každém prohlížeči byl použit režim hosta, aby se eliminovaly rušivé elementy.

Výsledky testů v zařízení Windows

V tomto testu byly použity služby prohlížečů Edge, Opera, FirefoxChrome. Nejmenší zátěž v oblasti CPU vykazoval Edge, naopak Opera a Chrome nejvíce. Co se týče využití RAM, zde jsou na tom jednotlivé prohlížeče podobně, největší stabilita byla zaznamenána u Firefoxu. Z výsledků můžeme vyčíst, že nejlepší volbou je využití prohlížeče Microsoft Edge.

Mohlo by vás zajímat:  Hraní her zažene nudu i špatnou náladu. S těmito tituly nešlápnete vedle
Zdroj obrázku: Freepik

Výsledky testů v zařízení ChromeOS

V tomto případě byly vyzkoušeny prohlížeče Opera, FirefoxChrome. Už po prvních testech došlo k výraznému překvapení. Firefox totiž přestal reagovat po pouhém spuštění jednoho videa na YouTube a dosáhl až 100% využití procesoru, což způsobilo následné selhání Chromebooku. Z toho vyplývá, že byste se měli vyhnout používání Firefoxu ve Chromebooku. Menší dopad na použití CPU má Opera, ale spotřebovává více paměti než Chrome. Opera je tedy skvělou volbou pro zařízení s horším procesorem, Chrome zase pro zařízení s omezenou pamětí.

Výsledky testů v zařízení macOS

U zařízení Apple byly testovány prohlížeče Safari, Opera, FirefoxChrome. Safari, jakožto samotný produkt Apple, nejméně ze všech zatěžoval hardware. Stejně tak vyhrává i na poli využití CPU. Z těchto jednoduchých závěrů je tedy jasné, že Safari je volbou číslo jedna pro zařízení Apple.

Zdroj: https://www.pcmag.com/picks/chrome-edge-firefox-opera-or-safari-which-browser-is-best