Kávová sedlina poslouží v inovativní metodě pro 3D tisk

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Dokáže vás probudit, nabudit, zahřát a skvěle chutná. Mnoho lidí si bez ní nedokáže představit den. Káva by se dala označit za drogu. Nové studie zjistily, že by mohla snížit odpad z 3D tisku. Takovou vizi má Michael Rivera, odborný asistent z ATLAS Institute a Department of Computer Science University of Colorado Boulder. Rivera společně se svým týmem vyvinuli metodu určenou pro 3D tisk široké škály objektů pomocí pasty vyrobené výhradně z kávové sedliny, vody a dalších pár přísad.

Mohlo by vás zajímat:  Utrácet za hovory je zbytečné. Oblíbené aplikace umožní neomezené volání zcela zdarma

Udržitelnější 3D tisk

Vize využití kávové sedliny vznikla symbolicky v kavárně při pití kávy. Rivera jako student pracoval v kavárně v Pittsburghu. Kavárna uzavřela smlouvu s místní skupinou, která si vyzvedávala kávovou sedlinu, aby ji mohla využít ke kompostování. Pandemie COVID-19 hodila vidle této dohodě a odpad se začal hromadit. Majitel si nevěděl rady s hromaděným odpadem a chystal se ho vyhodit. Rivera se chopil šance a vzal si nahromaděný odpad. Většina spotřebitelských 3D tiskáren tiskne s přítomností termpolastu, nejběžnější je kyselina polymléčná „PLA“.

Mohlo by vás zajímat:  První počítače byly mohutné, těm dnešním se vůbec nepodobaly

Tento materiál je teoreticky kompostovatelný, ale jen zlomek kompostovacích zařízení jej přijme. Většinou ale končí tento materiál na skládce, kde se rozkládá až tisíc let. Hlavou mu tedy prolétla myšlenka, jak snížit plastový odpad a zároveň využít kávovou sedlinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Přeměna kávové sedliny na předměty

Metoda tisku je jednoduchá, stačí smíchat kávovou sedlinu s dvěma prášky:

  • celulózová guma,
  • xanthanová guma.

Obě tyto gumy jsou běžnými přísadami v potravinách a snadno se rozkládají v kompostovém koši. Následně se všechny ingredience smíchají s vodou. Tato hmota se nemůže aplikovat přímo do 3D tiskárny. Proto je potřeba upravit tiskárnu plastovými trubičkami a injekční stříkačkou naplněnou kávovou pastou. Výsledné výtvory jsou nad očekávání velmi odolné. Z následujícího materiálu vytvořil Rivera květináče. Svůj objev nepovažuje za nový trend, ale ukázal důležitou cestu k tomu, aby se jednoho dne zaměnily plasty za přírodní materiál.

Zdroj: https://www.colorado.edu/today/2023/09/08/3d-printing-coffee-turning-used-grounds-caffeinated-creations