JPEG vyniká rychlostí, RAW nabízí možnost úpravy: vyberte správný formát fotografií

Fotíte často a rádi? Pokud jste byli zvyklí na klasickou zrcadlovku, ale nyní jste přešli na digitální zrcadlovku nebo obyčejný fotoaparát, stojí před vámi volba, zda fotografovat nadále ve formátu JPEG, nebo místo toho přejít na RAW. Který z nich je lepší?

RAW

Soubor RAW si můžeme představit jako digitální negativ, v překladu digitální verzi pořízené fotografie v temné komoře. Fotografie v RAW obsahuje vše, co má, s čímž můžete později pracovat. Oproti JPEG můžete postrádat živost fotografie. Soubory RAW se nedodávají ve standardním formátu, nejblíže je formát DNG společnosti Adobe, který mají specializované fotoaparáty a smartphony schopné pořizovat soubory RAW. Pro zobrazení nebo úpravu fotek budete potřebovat programy, jakými jsou Adobe, LightroomPhotoshop.

Mohlo by vás zajímat:  Word Effects vylepší zprávy v Messengeru ještě víc. Slovní frázi nahradí vybraným emotikonem

Jaké výhody nabízí fotografie pořízené ve formátu RAW?

  • Uchovávají více dat.
  • Poskytují větší kontrolu.
  • Nevyužívají žádné nežádoucí efekty (šum, vizuální kompresi, doostření…).
  • Zachováte původní obrázek, více barev a vyšší dynamický rozsah.

Naopak jako nevýhody zde můžete shledat delší dobu zpracování, nutno znát pracovní postup zpracování fotek a velikost souboru je vyšší.

Zdroj obrázku: Freepik

JPEG

JPEG formát je standardní od doby, kdy poprvé vyšel (rok 1992). Tento formát je všudypřítomný. Většina fotografií ve vašem mobilním zařízení nebo na internetu je právě v tomto formátu. Jaké jsou důvody k použití obrázků ve formátu JPEG?

  • Jsou okamžitě připravené k použití.
  • JPEG formát lze otevřít v jakémkoliv programu.
  • Lepší pro rychlou fotografii.
  • Menší velikost souboru.
Mohlo by vás zajímat:  Tyhle písničky na YouTube zachrání každého rodiče. Děti zaručeně zklidní a zabaví

JPEG má nevýhodu ve ztrátě formátu, a tím pádem i kvality. Dále také nezachycuje všechna data. JPEG je konečnou verzí obrázku, takže pokud provádíte úpravy, ale chcete zároveň uchovat originál, budete muset obrázek uložit jako nový soubor, abyste předešli nevratným změnám.

Jakému formátu nakonec dáte přednost, je na vás, oba formáty mají svoje klady i zápory. Pokud chcete mít hotové snímky bez úprav, doporučujeme JPEG.

Zdroj: https://www.amateurphotographer.co.uk/technique/improve-your-photography/raw-vs-jpeg-pros-and-cons-of-raw-and-jpeg-166654