Technologie dokážou zcela rozhodit naše vnitřní hodiny. Problémy se spánkem samy od sebe nezmizí

Technologie dokážou zcela rozhodit naše vnitřní hodiny. Problémy se spánkem samy od sebe nezmizí

Moderní technologie ve spojení se spánkem nemají dvakrát nejlepší pověst. Nejhůře je na tom modré světlo, které z většiny moderních zařízení vyzařuje a může nám bránit ve spánku. My se dnes podíváme na to, jak nejlépe sladit používání těchto zařízení, a přesto si užít spánek.

Zkuste porozumět svým vnitřním hodinám

Prakticky každá forma života má v sobě zabudovány vnitřní hodiny a člověk není výjimkou. Kdy a jak dlouho spíme, má mnoho společného právě s buňkami v našem těle. Samozřejmě i s dalšími návyky, které si za život vybudujeme. Za svůj život už máme zafixován určitý cyklus, a pokud se například pokusíme jít spát dříve, než je naše běžná hodina, pak se může dost často stávat, že prostě neusneme.

Mohlo by vás zajímat:  Předinstalovaný Linux je nejlepší volbou pro nové zařízení. Zajistí perfektní podporu i stoprocentní soukromí

Omezujte modré světlo

Další část problému může spočívat v tom, že naše vnitřní hodiny si myslí, že je stále čas být vzhůru. A to může být ovlivněno i modrým světlem obzvláště ve večerních hodinách. Naše tělo si totiž myslí, že se jedná o sluneční záření. Pokud tedy přes den máme málo slunečního světla a v noci naopak modrého moc, pak se může stát, že si kompletně rozhodíme naše vnitřní hodiny, což nám opět výrazně zkomplikuje spánek celkově.

Mohlo by vás zajímat:  Místa opředená tajemstvím: Záhadné úkazy a děsivé legendy lze najít po celém světě
Zdroj obrázku: Freepik

Přitom potlačit toto modré světlo už dneska není nic moc složitého. Většina zařízení, která používáme, již mají v sobě funkci, která dokáže toto modré světlo filtrovat. U iPhone nebo Mac zařízení se jedná o funkci Night Shift. Pokud používáte Android, pak podle typu zařízení hledejte v nastavení filtr modrého světla. Uvidíte, že používáním těchto filtrů se vám bude večer rozhodně mnohem lépe usínat.

Tyto vlivy mají na spánek také lví podíl

  • Prostředí pro spaní,
  • kofein,
  • alkohol,
  • stres.
Mohlo by vás zajímat:  Vyklápěcí telefony získávají znovu na popularitě

Pokud se tedy chcete dobře vyspat, myslete i na to, že byste měli omezit také tyto věci. Elektronická zařízení nejsou totiž to jediné, co nám může bránit ve spánku.

Zdroj: https://www.piedmont.org/living-better/using-electronic-devices-before-bed-can-ruin-sleep