Potíže s pamětí RAM znamenají vždy problém. Jednoduchý test prozradí, že je čas na výměnu

Každá součástka má svou životnost. Pokud se budete řádně starat o všechny komponenty, budou vám sloužit dlouhou dobu. Jemná povaha a struktura součástek znamená, že přijde čas, kdy se jednotlivé kusy začnou kazit, a v tomto případě není nic náchylnějšího než RAM. Pojďme se tedy podívat, jaké známky vám mohou napovědět, že je něco špatně s RAM.

Proč na selhání paměti RAM záleží

Proč záleží na selhání RAM? Nejedná se o součástku, kterou by bylo radno přehlížet, jelikož jde o jednu z nejdůležitějších součástí počítače. Bohužel tato komponenta je jedna z nejčastějších, které se porouchají. Pro lepší představu, paměť RAM je zodpovědná za počet spuštěných aplikací v jednom okamžiku, aby počítač běžel plynule. Čím složitější program, tím více bude potřebovat RAM paměti, obecně za největší odběratele patří operační systém a webový prohlížeč.

Mohlo by vás zajímat:  Při koupi microSD karty je důležité vybírat s ohledem na podporované zařízení

Tato paměť ukládá data, která váš počítač aktivně používá, zatímco pevný disk ukládá data, která potřebujeme mezi restarty. Pojďme si tedy ukázat, o jaké příznaky vadné paměti RAM se jedná.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky

Jedním z nejvýraznějších příznaků selhání RAM je klesající výkon v průběhu času. Nejlépe poznáte rozdíl po nějaké době. Ze začátku působí počítač plynule, jenomže po nějaké době se začne zpomalovat, což může být vinou RAM. To poznáte při spuštění náročnějších aplikací. Příčinou ale může být také špatně fungující program, který požírá CPU nebo paměť. Jako test můžete restartovat počítač bez spuštění aplikací. Pokud i nadále uvidíte problém, jedná se o potíže spojené s pamětí RAM.

Jaké další příznaky můžete zaznamenat?

  • Náhodné pády.
  • Grafická karta se nenačte.
  • Poškozené datové soubory.
  • Nesprávné zobrazení paměti RAM.

Jak zjistit závadu

Výše uvedené body nemusí ukazovat na závadu, pro to můžou existovat stovky dalších důvodů včetně špatného napájení, nadměrného tepla, počítačového malwaru, poškozené instalace operačního systému nebo jiné vadné hardwarové součásti. Pokud se ale setkáváte častěji s takovými problémy, je potřeba provést testy.

Mohlo by vás zajímat:  Lepšího signálu Wi-Fi lze dosáhnout dodatečným zařízením i správným umístěním routeru

Pro provedení testu stiskněte Windows + R, napište mdsched a stiskněte Enter. Budete vyzváni k restartu počítače, poté následuje několik testů, než se automaticky restartuje a navrátí na plochu, veškeré problémy se zobrazí v upozornění na hlavním panelu.

Zdroj: https://www.tomshardware.com/how-to/how-to-test-ram