Vysoké účty za elektřinu mohou značně pochroumat rodinný rozpočet. Vyplatí se tak vědět, jaké spotřebiče nebo zařízení můžete nechat v pohotovostním režimu a jaké raději vypínat ze zásuvky, aby zbytečně nebraly energii. Některá zařízení sice vypadají, že jsou vypnutá, ale mohou brát energii po celou dobu. Ročně to pak může dělat i několik stovek nebo tisíc korun.
Jak snížit vysoké účty za elektřinu
Telefon, televize nebo notebook jsou zařízení, která používáme dnes a denně. Pokud jsou ale vypnutá, rozhodně vás nenapadne je vypojovat ze zásuvky. Vyplatí se to ale udělat, protože spotřebovávají elektřinu a účty se pak budou zvyšovat. Pohotovostní režim neznamená, že spotřebiče nebo zařízení nebudou žádnou energii potřebovat. Pokud jsou zapojené ve zdroji energie, elektřinu budou čerpat.
Které spotřebiče ale pracují v pohotovostním režimu? Je to režim spánku, ve kterém zařízení nefunguje, ale je vždy připravené k tomu, aby se snadno zapnulo. Zůstává tak v režimu připravené kdykoliv obnovit funkci. Právě proto je potřeba vědět, že i takto spotřebovává spoustu energie. Ve finále to může během celého roku dělat i několik tisíc korun navíc.
Chcete pohotovostní režim zrušit?
Jestliže nechcete pohotovostní režim používat, můžete ho například na televizi snadno vypnout. Stačí dojít do nastavení a proklikat se jednotlivými kroky. Nepotřebujete ho totiž tak často, jak si možná myslíte. Pohotovostní režim se vyplatí mít vypnutý a televizor nebo notebook klasicky vypínat, protože tím ušetříte mnoho energie a navíc šetříte i zařízení samotné.
Zařízení můžete jednoduše vypnout také tím, že ho vypojíte ze zásuvky nebo vypnete vypínač na prodlužovacím kabelu, jestliže takových zařízení potřebujete ke své práci nebo zábavě více. Některá zařízení berou opravdu mnoho energie. Snadno si pak můžete spočítat, kolik energie vám „sežerou“ a jakou můžete mít úsporu, pokud budete myslet na to, je pravidelně vypínat.
Zdroj: https://www.endesa.com/en/blogs/endesa-s-blog/tip/consumo-electricidad-standby