Mezi nejpopulárnější aplikace pro chatování patří WhatsApp. Disponuje bezpečnostními funkcemi, jako je end-to-end šifrování, které se snaží držet zprávy v soukromí. Nicméně i přesto, že WhatsApp je vybaven šifrováním, nezaručuje imunitu vůči napadnutí. Aplikace může být hacknuta a vaše zprávy už nezůstanou v soukromí. Pojďme se tedy podívat, jaká bezpečnostní rizika hrozí, abychom mohli provést preventivní ochranu.
Vzdálené spuštění přes GIF
V říjnu 2019 odhalil bezpečnostní výzkumník Awakened zranitelnost WhatsAppu, která hackerům umožnila převzít kontrolu nad aplikací pomocí obrázku GIF. Hackeři využijí způsobu, jakým WhatsApp zpracovává obrázky, když uživatel otevře galerii k odeslání mediálního souboru. Když k tomu dojde, aplikace začne analyzovat GIF, který se skládá z více obrázků. Hrozí, že uvnitř může být skrytý kód, kterým hacker může vidět historii chatu a mediálních souborů. Po zjištění závady vydal Facebook, respektive WhatsApp, aktualizaci s opravou. Proto byste měli preventivně vždy aktualizovat aplikaci na nejnovější verzi.
WhatsApp Web
WhatsApp Web je skvělý pro uživatele, již tráví většinu času na počítači. Poskytuje uživatelům větší pohodlí a dostupnost, takže nebudou muset odpovídat přes mobilní telefon. Velká obrazovka a klávesnice zvyšují pohodlí. Jenomže buďte i tak na pozoru, hrozí zde riziko, pokud nepoužíváte svůj osobní notebook. Nezapomeňte se odhlásit, protože se může stát, že zůstanete přihlášení a vaše data se ocitnou v rukou jiné osoby.
Pozor na falešné ikony WhatsAppu
Dávejte si pozor na jakékoliv nevšední nabídky ke stažení WhatsAppu nebo dalších změn. Používání klonů je totiž stará hackerská taktika, jak přimět uživatele stáhnout malware. Vzpomeňte si na WhatsApp Pink, kdy výhodou tohoto klonu byla změna barvy pozadí. Pozadí bylo sice změněné, ale aplikace shromažďovala data z WhatsAppu i vašeho telefonu.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/4-security-threats-whatsapp-users-need-know/