Jak si vyrobit elektřinu pomocí chůze? Podívejte se na nový vynález

Jak si vyrobit elektřinu pomocí chůze? Podívejte se na nový vynález

Vědci vymysleli dřevěné podlahy, které by měli při chůzi generovat elektřinu. Vyrobená energie ale prozatím stačí pouze na rozsvícení žárovky. Je v tom budoucnost nebo je to další nápad, který nebude mít žádné praktické využití?

Vynález najdete v časopise „Matter“

Tento vynález vymysleli vědci ve Švýcarsku. Nanogenerátor z dřevěných podlah by mohl být v budoucnosti velmi oblíbeným, protože elektřinu generuje z lidského nepřirozenějšího pohybu – chůze. Podlaha byla navíc vystužena silikonem a také nanokrystaly, které zajistily, že zařízení bylo ještě více efektivnější.

Mohlo by vás zajímat:  Solární energie je budoucnost, která se vyplatí. Stále však s sebou nese negativa

Nanogenerátor se vyrobil pomocí elektrod, které byly zavedeny mezi dvě vrstvy materiálu. Během chůze dochází k elektrickému výboji, který můžete využít. Problém byl v dřevěných podlahách, protože dřevo patří mezi neutrální materiály vůči elektrifikaci, což je tření podobné balonu o svetr). Aby tak vědci vylepšili vlastnosti dřeva, vědci museli jednu vrstvu potáhnout silikonem, který získá elektrony po fyzickém kontaktu.

Na druhé vrstvě najdete nanokrystaly, které elektrony naopak ztrácejí

Výzkumníci museli otestovat několik druhů dřevěných materiálů, aby zjistili, které budou nejvhodnější jako vodič. Nejlépe tak funguje smrk, což je skvělá zpráva hlavně pro Evropany, protože právě smrk se používá ve stavebnictví nejčastěji. Svou chůzí po podlaze ze smrku můžete napájet například malou kalkulačku.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbenost elektrokol roste a s nimi i počet požárů. Naučte se je nabíjet bezpečně

Jak vědci řekli, jejich cílem bylo upravit dřeva ekologickými metodami, aby vůbec k elektrifikaci došlo. Smrt patří mezi dostupné materiály, které mají spoustu užitečných vlastností. Jednou z nich je právě výroba elektřiny, na kterou budete potřebovat jen vlastní nohy. Tato technologie by se v budoucnu mohla využít také při stavbách nových domů a bytů. Navíc se do výroby mohou zapojit všichni členové rodiny a čím více vás bude, tím více vyrobíte elektřiny.

Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/09/210901113729.htm