Chemické bomby na dně Baltu? Loď má pomoci s odzbrojením

Chemické bomby na dně Baltu? Loď má pomoci s odzbrojením

Podle některých informací se na dně Baltského moře nacházejí až 60 tisíc tun chemických zbraní. Ekologové na tento problém upozorňují už několik let. Rezavějící nádoby na dně moře mohou mít smrtící hrozbou a je nutné je odstranit. Polská loděnice navrhuje loď, která by mohla pomoci o odstraněním.

Zbraně byly vhozené do moře po druhé světové válce

Zbraně, které nebyly využité ve druhé světové válce, byly naházeny právě do Baltského moře. Bohužel, po skoro 80 letech začíná unikat jejich obsah a zároveň je nebezpečná rez, která se objevuje na nádobách. Do Balského moře tak unikají chemikálie, které ničí živé organismy. Nejdříve ale musel analyzovat rozsah tohoto problému, což udělat jeden profesor.

Mohlo by vás zajímat:  K nelegálnímu stahování mají lidé různé důvody. Důsledky málokdo domýšlí

Nejčastěji se vyskytovala sirná hořčice, která se používala v leteckých bombách. Vědci objevili také arzen, kyanovodík nebo chemikálie, které najdete v slzném plynu. Všechny tyto látky se uvolňují na mořské dno a jsou toxické. Navíc důsledky těchto chemikálií mohou být vidět několik dalších let. Proto je nutné zasáhnout a odstranit je z moře.

Chce to speciální plavidlo, které budou sloužit k čištění mořského dna

Společnost Remontowa Shipbuilding SA se rozhodla navrhnout loď, která bude brázdit mořské dno a odstraňovat chemikálie a nečistoty z nich. Námořní bárka by měla likvidovat nebezpečné látky a nádoby přepravovat na břeh. Loď by měla být obrněná, protože nikdy nevíte, kdy může bomba vybuchnout. Je třeba chránit také posádku, která loď bude řídit.

Mohlo by vás zajímat:  Vygenerovaná telefonní čísla se mohou stát nástrojem nevyžádaných zpráv

Spalovací komora bude moci likvidovat až 1 250 kg munice, posádku může tvořit až 40 lidí. Je ale nutné loď navrhnout tak, aby byla v souladu nejen s evropskými, ale také americkými a japonskými normami. Zda se takové lodě někdy dočkáme, jen ve hvězdách. Ocenili by to nejen ekologové, ale také polská vláda. Můžete tak sledovat, jak se situace bude vyvíjet.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0141113620302105