Oblíbenost elektrokol a elektrokoloběžek nadále stoupá. Roste tím i počet velkých Li-Ion nebo Li-Po baterií v našich domácnostech. I když tato technologie poskytla čistý a ekologický způsob dopravy, je také zaznamenán zvýšený výskyt vzplanutí baterií a následných požárů v domácnostech. Co může za vzplanutí baterií?
Prvním důvodem je poškozená baterie. Lithium je velice reaktivní látka, takže stačí malá známka poškození, která může vést ke zkratu a následnému zahřátí, což způsobí tepelný únik. Pokud k tomu dojde, hrozí exploze baterie a následné vzplanutí. Rozhodně nehaste lithium vodou, bude hořet ještě více, místo toho použijte suchý chemický nebo hasicí přístroj ABC. Druhým důvodem jsou falešné díly a třetím špatně vyrobená baterie. Jak se chránit před požáry?
Zaměřte se na baterii
Při každém nabíjení elektrokola zkontrolujte stav baterie, zda nevykazuje nějaké podezřelé aktivity či známky opotřebení, v takovém případě zastavte nabíjení a uvažujte o pořízení nové. V případě přehřátí baterie odložte kolo stranou na bezpečné místo a sledujte další aktivitu. Jestli se neochladí a naopak začne se z baterie kouřit, zavolejte hasiče, kteří by vás měli navigovat, co dál dělat.
Různí výrobci a modely elektrokol mají obvykle různé požadavky. Jedno elektrokolo vyžaduje 12 V, druhé například 24 V.
Myslete na bezpečnost
Neměli byste zapomínat na zásady bezpečného nabíjení. Prvním předpokladem je nabíjení mimo domácnost. Nabíjením elektrokola v domácnosti zvyšujete riziko požáru po výbuchu baterie. Nabíjejte elektrokolo pokud možno mimo domov, nejlépe mimo dům nebo garáž.
I když jste možná zvyklí nabíjet svůj chytrý telefon přes noc, to samé nedělejte rozhodně s elektrokolem. Nabíjejte vždy tak, abyste měli elektrokolo pod kontrolou a na dosah. Čeho dál byste se měli vyvarovat?
- Používání jiných nabíječek.
- Nabíjení vedle hořlavých materiálů.
- Nechávat baterie blízko oken či dveří.
Zdroj: https://www.consumerreports.org/electric-bikes/how-to-prevent-e-bike-fires-a2493889574/