Jednoduchý výpočet prozradí, kolik elektřiny počítač spotřebuje. Ušetřit na něm ale lze

Jednoduchý výpočet prozradí, kolik elektřiny počítač spotřebuje. Ušetřit na něm ale lze

Elektřina neustále zdražuje, a proto se čím dál tím více ptáme, kde spotřebováváme nejvíce elektřiny v naší domácnosti. Co takhle počítač? Podívejme se dnes, kolik přibližně spotřebuje elektřiny takový počítač s vysokým výkonem.

Samozřejmě musíte počítat s tím, že tyto výpočty jsou pouze orientační a budou se měnit v závislosti na několika dalších faktorech. Prvním z nich je to, že v každém státě se za elektřinu platí jiná částka. Druhým jsou komponenty, které jsou obsaženy ve vašem PC. Herní sestava logicky spotřebuje mnohem více než kancelářský PC. A posledním faktorem je způsob, jakým počítač používáme.

Mohlo by vás zajímat:  Využití novějších technologií přinese do každé domácnosti značnou úsporu

Změřte si spotřebu

K tomuto kroku si budete muset zakoupit měřič, který se prodává v každém elektru. Pokud chcete docílit opravdu nejpřesnějšího měření, pak kromě počítače budete muset odpojit všechna elektronická zařízení. Chápeme, je to dost otravné, ale jinak to nezjistíte. Takto byste měli měřit několik dní a poté zprůměrovat výsledné hodnoty.

Zdroj obrázku: Freepik

Nyní si spočítejte náklady podle ceníku

Jakmile budete mít zaznamenanou průměrnou hodnotu spotřeby za jeden den, pak už nic nebrání tomu, abyste si spočítali, kolik vás tato spotřeba vyjde v přepočtu na peníze za jeden den, týden nebo měsíc. Pokud ovládáte alespoň základy matematiky, tak si zajisté dokážete vynásobit číslo, které vám vyšlo, číslem, které máte ve smlouvě za elektřinu uvedeno za jednu kWh.

Mohlo by vás zajímat:  Apple přidává pro iOS 16.1 funkci čistého nabíjení. Pomáhá tak snižovat uhlíkovou stopu

Ptáte se, jak na této spotřebě ušetřit?

Určitě základním pravidlem je počítač uspat nebo přepnout do módu hibernace, pokud jej nepoužíváte. Tím klesne spotřeba na minimální množství, a pokud necháváte počítač běžet celý den, pak to udělá opravdu velké číslo. Nejlépe samozřejmě uděláte, když ho rovnou vypnete, ale rozumíme, že chcete mít počítač vždy ve stavu nejvyšší pohotovosti, proto k ušetření nějakých peněz postačí uspat nebo hibernovat!

Zdroj: https://www.energuide.be/en/questions-answers/how-much-power-does-a-computer-use-and-how-much-co2-does-that-represent/54/