Honba za dokonalým trávníkem vede k ekologické katastrofě. Hustě zelený koberec je ve skutečnosti mrtvou zemí

Honba za dokonalým trávníkem vede k ekologické katastrofě. Hustě zelený koberec je ve skutečnosti mrtvou zemí

Lidská rasa není dostatečně inteligentní. Proč si to myslím? Navazuji na tvrzení Neila Tysona ohledně toto, že lidé jsou kvůli svému egu schopni neustále válčit nebo kvůli kráse ničit ekologii. V USA ročně stráví nadšenci až 70 hodin sekáním svého trávníku, aby byl dokonalý.

Jenomže, co to všechno znamená? Nádherný design, ale téměř nulová ekologie. Ničení domova živočichů, nemožnost rozsévání trávyplevelu, které slouží k opylování. Větší a hlavně zbytečná spotřeba vody.

Zajímavá data

Většina lidí seká svůj trávník po pár týdnech. Ročně činí útrata 48–82 miliard dolarů za nadměrné kácení a terénní úpravy. Docela velká částka pro to, abychom zabili trávu, a přitom ji opět oživili. Vzniká také množství úrazů sekáním. Až 35 000 lidí (z toho 5 000 dětí) se ročně léčí z následků zranění sekačkou. Až 600 lidí musí podstoupit amputaci.

Mohlo by vás zajímat:  Převratné využití odpadu má ambice během několika let vyřešit globální problém s plasty

Důležitým zjištěním studie, která se touto problematikou zabývala, je, že by pouze stačilo přejít na směs původních trav, omezit zavlažování, odstranit hojení a výsledkem by bylo zpomalení růstu trávy. Tento trávník poté stačí sekat každé dva měsíce.

Design na úkor funkčnosti

Neustálé sekání trávníku brání rozkvětu, což má negativní dopad na její prorůstání. Nakonec dochází k naprosté nepropustnosti, což je dokonalý protiklad ekologie. Travnatá plocha nenabídne poté žádná semena, nektar nebo plody, a proto jen málo tvorů může využívat tyto plochy jako stanoviště. S nadsázkou můžeme říci, že se jedná o travnatý beton.

Mohlo by vás zajímat:  Koncept chytré vesnice zažívá boom. Moderní projekty ukazují, jak dokážou technologie proměnit život
Zdroj obrázku: Freepik

Dříve se hojně nechával v trávníku jetel, který přidával dusík zpátky do půdy, dokud nebylo objeveno přeměnění petrochemických produktů na hnojivo. Plevel a původní rostliny jsou užitečné pro opylovače. Studie v Pensylvánii došla k závěru, že původní rostliny zvýšily populaci motýlů a ptáku 4–8násobně. Původní travní porosty jsou směsí trav C3, které jsou odolné vůči chladnému počasí, a trav C4, které jsou odolné vůči teplému počasí, suchu a ohni. Trávník, o který pečujeme, je hlavně směsí C3, která s naší podporou roste agresivně a její biologická rozmanitost klesá.

Mohlo by vás zajímat:  Plast v oceánech je riziko nejenom pro budoucí generace. Našel se i tam, kde to málokdo čeká

Jak změnit přístup

V první řadě by bylo nejlepší přejít na:

  • původní trávu,
  • omezit sekání,
  • omezit hnojení.

Tato opatření povedou k tomu, že váš trávník začne žít společně s dalšími tvory. Pokud toužíte aspoň po trochu elegance a stylu, vymezte si část trávníku, třeba pruh či cestičku, kterou budete mít posekanou. Určitě stojí za to zkusit změnit přístup, nemyslíte?

Zdroj: https://www.nrdc.org/stories/more-sustainable-and-beautiful-alternatives-grass-lawn