Utíkat před bouřkou se nemusí vždy vyplatit. Lepší je se skrčit a čekat

Utíkat před bouřkou se nemusí vždy vyplatit. Lepší je se skrčit a čekat

Víte, jak se zachovat během bouřky? Záleží na tom, na kterém místě se zrovna nacházíte, ale nutné je vědět, kam se schovat a kam rozhodně ne. Lovci bouřek je sice milují, kolikrát ale riskují své životy pouze proto, aby měli co nejlepší záběry této mocné přírodní síly. Bouřky mohou být nebezpečné, a dokonce člověka zabít. Co byste o nich měli vědět?

Jakých míst byste se během bouřky měli držet?

Pokud se blíží bouřka a pohybujete se venku, měli byste vědět, do jakých míst se můžete schovat a která mohou být v případě blesku nebezpečná. Bezpečné chování při bouřce neznamená schovat se pod most, jak to vidíte v amerických filmech. Vyhýbejte se hlavně otevřeným prostorům, nejlépe uděláte, pokud bouřku přečkáte v autě nebo v nejbližší budově. Jestli přeci jen budete stát na otevřeném prostranství, přikrčte se s nohama co nejblíže tělu a čekejte, až se bouřka přežene.

Mohlo by vás zajímat:  Nedělnímu stresu spojenému s pracovními povinnostmi předejdou zdravé návyky

Jestli jste během bouřky doma, může se zdát, že máte vyhráno, ale nemusí tomu tak být. Chraňte dům především před blesky, a to hromosvodem. Zavřete v domě všechna okna, nechoďte k nim a dobré je také vypnout veškerou elektroniku a plynové spotřebiče. Používat by se neměly ani telefony.

Zdroj obrázku: Freepik

Bouřky se nevyhýbají ani horám či vodám

Bouřky se mohou objevit také na horách, kde budou mít mnohem větší sílu. Proto se před nimi dostatečně chraňte. Horské bouřky mohou být smrtelným nebezpečím. Vyhledejte úkryt co nejdříve, a pokud jste na vrcholu, zkuste sestoupit. V přírodě se pak tělo nesmí dostat do kontaktu se zemí, protože hrozí zasažení bleskem. Nikdy se neschovávejte u stromů a během bouřky vypínejte mobilní telefony, které mohou blesky přitahovat. Nevystavujte se zbytečně nebezpečí.

Mohlo by vás zajímat:  Magických 90 minut: Odborník na spánek radí, kdy je nejlepší vypnout televizi

To hrozí také na vodních tocích. Od vodních nádrží bychom se v případě bouřky měli držet co nejdále. Voda totiž dobře vede elektrický proud, při bouřce je tak velmi nebezpečné se vody jen dotýkat. Pokud vás nepřízeň počasí překvapí v lese, měli byste z něj co nejdříve odejít, protože stromy snadno chytnou a během chvilky se může rozpoutat obrovský požár.

Zdroj: https://www.civildefence.govt.nz/resources/what-to-do-during-a-storm/