Nad Evropou létají tisíce prázdných letadel. Ekologové bijí na poplach, změna je v nedohlednu

Nad Evropou létají tisíce prázdných letadel. Ekologové bijí na poplach, změna je v nedohlednu

Nad Evropou poslední měsíce létají tisíce prázdných nebo poloprázdných letadel. To znamená, že vypouští obrovské množství zplodin a spalují tisíce litrů paliva. Proč teda tato letadla létají a nezůstanou raději na zemi? Na tuhle otázku se podíváme právě v dnešním článku.

Tyto zbytečné lety, tedy takové, kde je tak málo lidí, že by za normální situace, minimálně co se týká ekonomické stránky letu, letadlo vůbec nevzlétlo, mají příznačné pojmenování. Říká se jim ghost flights neboli lety duchů. Tato problematika si získává velkou pozornost, hlavně kvůli tomu, že celá EU se snaží chránit životní prostředí a neustále se řeší ekologie. Proč tedy nezamezí obrovskému znečišťování těmito zbytečnými lety?

Mohlo by vás zajímat:  Změna klimatu urychluje příchod intenzivních hurikánů
Zdroj obrázku: Freepik

Problémem je přetížení letišť a systém slotů

Lidé si leteckou dopravu velmi oblíbili a letiště po celém světě jsou jednoduše přetížená. Každá společnost, která se rozhodne, že bude poskytovat letecké služby, si nemůže letět kdy a kde chce. Problém jsou právě plná letiště. Pokud chce daná společnost někam letět, musí si nejprve zajistit, aby na letišti, kde bude přistávat, bylo vůbec volné místo. K tomu slouží takzvané sloty, které si každá společnost musí pronajmout.

Tady se dostáváme k jádru problému. Tyto sloty se pronajímají na určitý časový interval a letecké společnosti jsou povinné se zde zdržovat pouze v časech, které mají domluveny. To je ten důvod, proč se letadla přemisťují mezi letišti i tehdy, kdy jsou prakticky prázdná. Pokud tato pravidla nebudou dodržovat, pak o své sloty přijdou a může se stát, že se daná společnost již na letiště, kam potřebuje, nedostane, protože tento slot dostane jiná společnost, která čeká v pořadí.

Mohlo by vás zajímat:  Notebooky a stolní počítače mají odlišný vliv na životní prostředí

Z tohoto důvodu letadla vzlétají klidně prázdná pouze s posádkou a nevypadá to, že by se tento problém dal v nejbližší době nějak vyřešit.

Zdroj: https://edition.cnn.com/travel/article/ghost-flights-pandemic-greenpeace-cmd/index.html