Hrozbu kyselých dešťů nahradil déšť plastový. Mikro plasty plní planetu raketovou rychlostí

Hrozbu kyselých dešťů nahradil déšť plastový. Mikro plasty plní planetu raketovou rychlostí

V nedávno provedeném výzkumu se ukázalo, že na jedenáct chráněných krajinných oblastí v USA za jeden rok spadne až 1000 metrických tun mikro plastů, což je v přepočtu více než 100 milionů plastových lahví na vodu. A podle všeho bude mnohem hůř.

V jedenácti národních parcích a chráněných oblastech odebírali vědci po dobu čtrnácti měsíců vzorky vzduchu a deště. Součástí výzkumu byla také modelace a odhad toho, odkud daná bouře pochází. Překvapivým zjištěním pak bylo to, že celých 98 procent všech vzorků obsahovalo stopy mikročástic, což je docela alarmující číslo. Hlavně když si vezmeme, že výzkum probíhal pouze na 6 procentech celkové rozlohy USA.

Mohlo by vás zajímat:  Nad Evropou létají tisíce prázdných letadel. Ekologové bijí na poplach, změna je v nedohlednu

Mikro plasty se šíří raketově po celé planetě bez výjimek

Rozhodně tím byl dokázán scénář, že mikro plasty zahlcují celou planetu a dostanou se opravdu všude. Včetně oceánů, moří a míst, kam se nedostanou ani lidé. Tento plastový déšť je zdá se mnohem větší problém než kyselý déšť. Jelikož je důsledkem emisí oxidu siřičitého a oxidu dusíku. Navíc zatím neexistuje žádný způsob, jak zamořená místa vyčistit, ani vzduch, ani vodu. Očekává se, že plastový odpad do roku 2030 vzroste z 260 milionů tun na 460 milionů.

Mohlo by vás zajímat:  Třídit odpad se vyplatí. Ale pouze tehdy, když to děláme správně
Zdroj obrázku: Freepik

Rozklad částic a dopady na naše zdraví

Plastů se nedá zbavit a mikro plasty, které se snášejí z nebe, se dále rozpadají na nano plasty. Ty jsou navíc tak malé, že časem nebudeme schopni je ani detekovat bez správného vybavení. A čím více tohoto plastu se pohybuje ve vzduchu, tím více ho vdechujeme. Prozatím žádný výzkum neprokázal vliv na naše zdraví, ale rozhodně nemůžeme očekávat, že to bude pro nás prospěšné. Spíše nám budou škodit, ale jak moc, to prozatím nevíme.

Mohlo by vás zajímat:  Vyřazenou tiskárnu je vhodné správně zrecyklovat, možný je také prodej nebo darování

Tak či onak, jedno je jisté již nyní. Pokud s tím nezačneme nic dělat, nemáme se v budoucnu rozhodně na co těšit. Už teď je prakticky pozdě a produkce plastů je přitom stále větší a větší!

Zdroj: https://www.wired.com/story/plastic-rain-is-the-new-acid-rain/