Obrovský generátor dokáže vyčistit celé město od smogu. Obyvatelé proti němu přesto protestují

V jednom malé městě se rozhodli bojovat se škodlivým smogem. Polská Kalwaria Zebrzydowska má generátor rázových vln, který rozptýlí prach a smog odežene z míst, kde bydlí lidé. Jedná se o okruh tří kilometrů od generátoru. Je to inovativní metoda, která ale má i své nevýhody. Obyvatelé obce ho totiž mají dost, i když byl tento přístroj použitý pouze dvakrát.

Generátor má čistit znečištěný vzduch

Generátor dokonce zkoumali vědci. Jeho úkol je jasný – vytlačit škodlivé částice z okruhů tří kilometrů, kam má dosah. Zařízení zatím bylo použito pouze dvakrát. Využívá rázovou vlnu, která pak vytlačuje znečištěný vzduch nahoru, vysvětlil jeden z vědců. Tento proces pak probíhá 30 až 60 minut a ovzduší je pak čistší o 15–30 procent. Účinky pak mohou trvat až tři hodiny.

V malé obci je smog velkým problémem, ale není to jediné místo. Existuje spousta oblastí, kde si lidé nemohou vyvětrat nebo vyjít ven, protože kvůli smogu se objevují zdravotní problémy. Každoročně se tak posouvá hranice, kterou jsou lidé schopni vydržet. Testy nového generátoru sice nedopadly špatně, ale obyvatelé obce jsou i přesto znechuceni.

Mohlo by vás zajímat:  Strom v Bělehradě, který je tekutý. Bude chránit ovzduší

Obyvatelé natočili důkazy o tom, že je generátor až příliš hlasitý

Bohužel, v městečku se najdou lidé, kterým tento generátor vadí. Ne snad z důvodu, že by špatně dělal svou práci. Natočili ale záběry, které ukazují, že zvuky, které vydává, jsou velmi hlasité a obyvatele budí. Zvuky dokonce připomínají výstřely z ohňostroje, není tedy divu, že se bojí také domácí zvířata, která mají obyvatelé doma. Lidé se tak obrátili na starostku města, aby situaci řešila.

Zvuky se šíří nejen po městě, ale také mimo něj. Generátor se má prozatím používat pouze do 15. února, poté již podle toho, jak moc bude ještě vzduch znečištěný. Podle odhadů vědců je velmi nákladný na provoz, každou hodinu stojí až 1 500 PLN. Generátor by ale měl pomoci i v dalších městech napadených smogem.

Zdroj: https://www.france24.com/en/live-news/20220120-polish-researchers-invent-anti-smog-sound-cannon